Hobity mohl "stvořit" nedostatek jódu

Kauzu floreských hobitů zřejmě rozvíří nová studie. Australští vědci se nespokojili s teorií nového druhu člověka a hobity popisují jako moderní lidi postižené kretenismem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odlitek lebky LB1 (vlevo) v porovnání s mikrocefalickou lebkou

Odlitek lebky LB1 (vlevo) v porovnání s mikrocefalickou lebkou | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Alexandra Van der Geer

Metr vysocí lidé z indonéského ostrova Flores byli objeveni v roce 2003 a vyvolali bouřlivou debatu: jsou, nebo nejsou novým druhem člověka? V poslední době se dostala do vedení teorie, podle které hobit skutečně je novým druhem člověka a odborné jméno Homo floresiensis si plně zaslouží. Oponující teorie hobity popisovaly jako jedince Homo sapiens s různými druhy tělesného postižení. Do tohoto vědeckého tábora patří i profesor Charles Oxnard ze Západoaustralské university, který v roce 2008 publikoval výsledky svého zkoumání jedné hobití lebky. Uvedl, že lebka představuje důkaz o hypotyroidismu čili poruše štítné žlázy, které se projevuje zakrslým vzrůstem a kretenismem.

V nové studii profesor Oxnard shromáždil údaje o dalších kosterních ostatcích hobitů a porovnával je s kostmi šimpanzů, zdravých moderních lidí a lidí trpících kretenismem. Výsledky statistických analýz floreské hobity zařadily do skupiny postižených, zatímco zdraví lidé a šimpanzi vytvořili jasně separované skupiny. Tento výsledek souhlasí s občasným výskytem endemického kretenismu v Indonésii. Takové případy známe i z ostrova Bali, který se nachází nedaleko Floresu. Kretenismus může mít řadu environmentálních příčin včetně nedostatku jódu. Právě jím mohli podle profesora Oxnarda floreští hobité strádat. Teď už jenom můžeme čekat, jak vrátí úder zastánci samostatného „hobitího“ druhu člověka.

Zdroj: Science Daily, PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme