Třetina lidí trpí otylostí, obezita se rychle šíří i v rozvojových zemích

V posledních třiceti letech rapidně narostl počet obézních lidí. Nadměrná váha ale už dávno není jen problémem vyspělých zemí. Počet obézních lidí se navíc rychle zvyšuje už i v rozvojových zemích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita (ilustrační foto)

Obezita (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Studie britského Institutu zámořského rozvoje ukazuje, že 34 procent ze světové populace trpí nadměrnou váhou. Jinými slovy, každý třetí dospělý na světě. Přitom v roce 1980 bylo obezních "jen" 23 procent lidí.

Počet obézních se podle institutu od té doby rapidně zvyšuje ve středně rozvinutých zemích, jako je třeba Mexiko, a také v rozvojových zemích, tam patří zejména řada afrických států. Oproti rozvinutým zemím je to tempo někde dokonce dvojnásobné. Obézních lidí je prý v zemích třetího světa skoro miliarda.

Při obezitě stoupá přirozená energetická rezerva uložená v tukové tkáni. Dostává se nad obvyklou úroveň a poškozuje zdraví.

Souvisí to se zvyšující se životní úrovní a ekonomickým růstem v těchto zemích. Podle odborníků právě tyto faktory ovlivnily a ovlivňují skladbu jídelníčku. Konkrétně sem můžeme zahrnout dostupnost různých druhů potravin, vliv reklamy a médií i regulaci cen.

Lidé, kteří dříve jedli hlavně obiloviny a obecně stravu rostlinného původu, teď konzumují tučnější stravu, víc masa, tuků i cukrů.

V některých státech třetího světa je ale tloušťka i věcí dané kultury. Být tlustý znamená ukázat blahobyt - takže někde to může být otázka statusu ve společnosti. Proto, pokud lidé mají k potravinám přístup, přejídají se třeba i z tohoto důvodu.

Země třetího světa ale bohužel pořád vedou i žebříčky v počtu podvyživených obyvatel.

Polévková lžíce | Foto: Fotobanka stock.xchng

Chudé země se potýkají i s podvýživou

Podle odborníků by lidi měly ke zdravějšímu stravování motivovat vlády jejich zemí. Ať už prostřednictvím vzdělání, nebo regulací cen některých potravin.

Studie připomíná, že vládní zásahy v tomhle ohledu zabraly třeba v Jižní Koreji. Tam jsou velmi rozšířené kurzy, ve kterých se ženy učí vařit tradiční a zdravá jídla, často zeleninová, bezmasá.

Jiným příkladem může být Dánsko, kde vláda od roku 2004 reguluje prodej potravin s obsahem ztužených tuků. Aby se výrobek dostal na pulty tamních obchodů, nesmí jich obsahovat víc než dvě procenta.

Tohle omezení se Dánům vyplatilo, srdeční choroby se u nich teď vyskytují méně než dřív.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme