Třetina lidí trpí otylostí, obezita se rychle šíří i v rozvojových zemích
V posledních třiceti letech rapidně narostl počet obézních lidí. Nadměrná váha ale už dávno není jen problémem vyspělých zemí. Počet obézních lidí se navíc rychle zvyšuje už i v rozvojových zemích.
Studie britského Institutu zámořského rozvoje ukazuje, že 34 procent ze světové populace trpí nadměrnou váhou. Jinými slovy, každý třetí dospělý na světě. Přitom v roce 1980 bylo obezních "jen" 23 procent lidí.
Počet obézních se podle institutu od té doby rapidně zvyšuje ve středně rozvinutých zemích, jako je třeba Mexiko, a také v rozvojových zemích, tam patří zejména řada afrických států. Oproti rozvinutým zemím je to tempo někde dokonce dvojnásobné. Obézních lidí je prý v zemích třetího světa skoro miliarda.
Při obezitě stoupá přirozená energetická rezerva uložená v tukové tkáni. Dostává se nad obvyklou úroveň a poškozuje zdraví.
Souvisí to se zvyšující se životní úrovní a ekonomickým růstem v těchto zemích. Podle odborníků právě tyto faktory ovlivnily a ovlivňují skladbu jídelníčku. Konkrétně sem můžeme zahrnout dostupnost různých druhů potravin, vliv reklamy a médií i regulaci cen.
Lidé, kteří dříve jedli hlavně obiloviny a obecně stravu rostlinného původu, teď konzumují tučnější stravu, víc masa, tuků i cukrů.
V některých státech třetího světa je ale tloušťka i věcí dané kultury. Být tlustý znamená ukázat blahobyt - takže někde to může být otázka statusu ve společnosti. Proto, pokud lidé mají k potravinám přístup, přejídají se třeba i z tohoto důvodu.
Země třetího světa ale bohužel pořád vedou i žebříčky v počtu podvyživených obyvatel.
Chudé země se potýkají i s podvýživou
Podle odborníků by lidi měly ke zdravějšímu stravování motivovat vlády jejich zemí. Ať už prostřednictvím vzdělání, nebo regulací cen některých potravin.
Studie připomíná, že vládní zásahy v tomhle ohledu zabraly třeba v Jižní Koreji. Tam jsou velmi rozšířené kurzy, ve kterých se ženy učí vařit tradiční a zdravá jídla, často zeleninová, bezmasá.
Jiným příkladem může být Dánsko, kde vláda od roku 2004 reguluje prodej potravin s obsahem ztužených tuků. Aby se výrobek dostal na pulty tamních obchodů, nesmí jich obsahovat víc než dvě procenta.
Tohle omezení se Dánům vyplatilo, srdeční choroby se u nich teď vyskytují méně než dřív.