V neurolaboratoři lze střílet na terč nebo ovládat autodráhu jen pomocí myšlenek

Třebíč má specializované centrum na trénink mozku. Je teprve druhým městem ve střední Evropě, které disponuje potřebnými technologiemi. Pouhou myslí mohou klienti ovládat střelbu na terč, autodráhu nebo malou helikoptéru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve specializovaném centrum na trénink mozku v Třebíči lze zkusit třeba „mozkostřelbu“

Ve specializovaném centrum na trénink mozku v Třebíči lze zkusit třeba „mozkostřelbu“ | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Lektorka centra Eva Fruhwirtová říká, že cílem je umožnit ovládání věcí, které pomohou v praktickém životě. V centru sestavili i tréninkový program pro lidi po mrtvici, který pomáhá v rámci mentální rekonvalescence.

„Vyvíjíme přístroj a pracujeme na tom, aby si třeba ochrnutý člověk mohl pomocí toho, že mu správně funguje mozek, například otevřít okno nebo přisunout něco blíž k sobě. Vize je pomoci lidem, aby si pomocí svého mozku dokázali nahradit třeba nefungující ruce a nohy,“ popisuje Fruhwirtová.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Mozkostřelbu“ si v třebíčské neurolaboratoři vyzkoušel reportér Michal Malý

Díky speciální technice a počítačovým programům můžou návštěvníci pracovat na tréninku soustředění, prostorové orientace, logice nebo paměti. Zájem o takový trénink jako první projevili sportovci, kteří se snaží zvládnout náročné stresové situace v lize, na olympiádě nebo při mistrovstvích světa.

„Když se zeptáte každého sportovce, kolik procent jeho výkonu dělá tzv. hlava, tak každý řekne, že je to minimálně 50 procent. A když pak položíte otázku, jak tedy tu hlavu trénujete, tak najednou je ticho,“ upozorňuje sportovní trenér a kouč Martin Daněk.

„Už je dávno dokázané, že mozek se dá trénovat úplně stejně jako tělo, možná dokonce v některých ohledech i lépe. Proto přístroje, které rozvíjejí koncentraci, mohou být pro sportovce velmi prospěšné,“ míní Daněk.

Zájem o trénink koncentrace, logiky a prostorové orientace už projevili i sportovní psychologové i trenéři. „Stává se v zápase, že přicházejí pasáže, kdy se na hřišti ‚nic neděje‘. Z toho najednou přijde klíčová situace, třeba zákrok na červenou kartu nebo penaltová situace. A pokud se rozhodčí nedokáže koncentrovat dlouhodoběji, tak pravděpodobnost jeho chyby se výrazně zvyšuje,“ říká školitel fotbalových rozhodčích Jiří Voborný.

Michal Malý, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme