Brambory zdražily o 18 procent, podle analytiků povede růst cen k rychlejšímu konci intervencí ČNB
Meziroční inflace v únoru zrychlila růst na 2,5 procenta z lednových 2,2 procenta. Stejně jako v lednu zdražily především pohonné hmoty a potraviny. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 procenta, oznámil Český statistický úřad. Meziroční inflace se druhý měsíc drží nad dvouprocentním inflačním cílem centrální banky. Data o inflaci by měla podle analytiků vést k tomu, že Česká národní banka ukončí devizové intervence dřív než v polovině roku. Čekají to na počátku druhého čtvrtletí.
Největší vliv na meziroční zvýšení cenové hladiny měly podle statistiků ceny potravin a nealkoholických nápojů. Vývoj cen potravin v únoru ovlivnilo zejména výrazné zrychlení meziročního růstu cen zeleniny na 17,3 procenta z 5,2 procenta v lednu.
Značně se změnila třeba cena brambor. Zatímco v lednu o 4,5 procenta zlevňovaly, v únoru o 18,7 procenta zdražily. Meziměsíčně vzrostla o 28,1 procenta i cena plodové zeleniny, do které patří například rajčata a papriky.
Mírnějším tempem pokračoval růst cen pohonných hmot, které oproti lednu zdražily o 0,7 procenta. Zlevnily naopak například oděvy a obuv, zemní plyn, teplo nebo pivo.
Pivo je dražší o 80 haléřů, guláš o korunu. Ceny v restauracích podle statistik stouply o 3 procenta
Číst článek
Růst mírně překonal odhady analytiků. Analytici oslovení ČTK odhadovali, že meziroční inflace zrychlí na 2,4 procenta. Ekonom firmy Roklen Michal Šoltés upozornil, že se jedná o druhý měsíc, kdy inflace překonala inflační cíl ČNB.
Na růstu se podílely také ceny v dopravě, kde zrychlilo zdražování cen pohonných hmot na 16,8 procenta z lednových 11,6 procenta. Oproti loňsku se zvedly také ceny služeb, stravování a ubytování. V oblasti bydlení zdražilo čisté nájemné o 2,5 procenta, vodné o 2,2 procenta, stočné o 2,4 procenta a mírně také elektřina - o 0,3 procenta.
Zlevnil naopak meziročně zemní plyn o 7,1 procenta a také teplo a teplá voda o 0,5 procenta. Klesly například i ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 1,5 procenta nebo pracích prostředků o 11,6 procenta.
Stabilní zhruba dvouprocentní inflací centrální banka podmiňovala ukončení devizových intervencí, které zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Guvernér ČNB Jiří Rusnok nedávno oznámil, že intervence budou pokračovat nejméně do konce prvního čtvrtletí.