Británie vydá dluhopisy v jüanech, čínská měna míří do elitního klubu

Vedle dolaru a eura musí finanční svět stále více počítat i s čínským jüanem. Velká Británie teď jako první západní země chystá vydání dluhopisu v čínské měně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské hlavní město Peking | Foto: Wikipedia Commons, CobbleCC

Vydání dluhopisu zapadá do rozšiřování finanční spolupráce mezi oběma zeměmi. Plánovaný dluhopis v jüanech bude velikostí srovnatelný s nedávnou emisí v hodnotě dvou miliard jüanů, to je v přepočtu asi 7 miliard korun, kterou naopak vydala v Londýně China Development Bank.

Podle ekonoma CitiBank Jaromíra Šindela se tak ministerstvo financí snaží rozšířit okruh investorů, kteří investují v Británii:

Přehrát

00:00 / 00:00

O posilování pozice Číny ve světové ekonomice mluvil Jaroslav Skalický

„Tím pádem si chce zachovat přístup k co nejširší poptávce po svých dluhopisech, což se může v dlouhodobém horizontu projevit pozitivně. Podobně jako Česká republika vydává dluhopisy v zahraničních měnách, tak je to také s cílem dosáhnout co největší stability, co se týče potávky po našich dluhopisech.“

„Z pohledu Číny se pravděpodobně jedná o zajímavou možnost investovat do západního světa ve své vlastní měně, a tudíž vyhnout se měnovým výkyvům, které, pokud se podíváme na čínskou měnu, jsou tam relativně značné,“ míní Šindel.

Čínské banky pronikají do londýnské City

Londýn a Peking se nedávno dohodly, že usnadní zahraniční obchody v čínských jüanech a umožní čínským bankám usadit se v londýnské City, která je světovou finanční metropolí.

V Londýně také vznikne zúčtovací centrum pro obchodní transakce v jüanech a zúčtovací bankou se stane China Construction Bank.

Pohled na Londýn z mrakodrapu Shard | Foto: Jiří Hošek

Británie také schválila bankovní licenci čínské Industrial and Commercial Bank of China a na druhé straně londýnská pojišťovací skupina Lloyd´s dostala licenci, aby mohla otevřít pobočku v Pekingu.

Je to další potvrzení toho, že Čína hraje ve světové ekonomice stále větší roli. Pokud jde o jüan, Čína už dlouho usiluje o to, aby se její měna v globální ekonomice více používala.

„Vydávání dluhopisů v čínské měně přiznává rostoucí sílu čínské ekonomiky, a to nejen ve výrobní oblasti, ale i v oblasti finanční, kde vidíme čínské investory napříč světem působit,“ dodává Šindel.

Nedávné Čínské investiční fórům v Praze ukázalo, že Číňané hledají možnosti i v Česku, zájem projevili například o výstavbu dálnic a železnic a zpracovatelský průmysl.

Jaroslav Skalický, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme