Ceny pečiva do konce roku vzrostou, kvalita může být nižší

Nárůst cen pečiva je podle pekařů nezadržitelný a přijde ještě do konce roku. Důvodem jsou rostoucí ceny obilí, energií nebo pohonných hmot. Zvyšování nákladů může také vést ke krachu některých pekařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumavské pečivo | Foto: RRA Šumava

„Můj osobní odhad je, že by se realizační ceny z pekáren měly zvýšit cca o 30 procent tak, aby došlo ke kompenzaci nárůstu cen té hlavní suroviny, což je mouka a případného zdražení cen energií,“ přiblížil Radovan Smrž, jednatel firmy, která pekařům dodává suroviny pro výrobu.

Ceny by podle něj měly růst už v těchto dnech, ale stále ještě probíhají jednání o jejich konečné podobě. „Jelikož jsou dlouhodobější smlouvy mezi obchodníky a pekařskými firmami, tak k této změně dochází pozvolněji a dochází teprve k vyjednávání o tom, kde finální nákupní cena pro obchodníky bude,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdražování pečiva v Ozvěnách dne diskutovali předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka a agrární analytik Petr Havel.

Předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal v Ozvěnách dne v této souvislosti zdůraznil, že je potřeba rozlišovat odbytovou a spotřebitelskou cenu.

„My se vyjadřujeme pouze k odbytové ceně, která jde od pekaře k obchodníkům. Snažíme se apelovat na obchodníky, aby zohlednili zvýšené ceny nákladů, které v uplynulých letech pekaři měli zejména se zvýšenou cenou mouky a cenou energie a pohonných hmot,“ vysvětlil.

Že se zvyšování cen a to nejen u pečiva nelze vyhnout, potvrdil také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. „Protože jestliže se zvedne předpokládaná dolní sazba DPH a zvedne se energie, tak budou obchodníci zdražovat i v rámci své marže,“ uvedl.

Ceny pečiva v Česku jsou oproti EU podhodnocené

Snahu pekařů o zdražení chleba a pečiva podle svých slov chápe i agrární analytik Petr Havel. „Již mnoho let hovořím o tom, že ceny pekárenského zboží v ČR jsou oproti cenám ve vyspělejších zemích EU velmi podhodnocené. I v případě, že by se nezvyšovaly ceny mouky a energii, bylo by legitimní, kdyby se ceny tohoto zboží zvýšily,“ uvedl.

Podle něj české pekárenství kvůli malým až nulovým ziskům není schopno vytvářet dostatečné zdroje na to, aby investovalo do svého rozvoje.

„Tím ztrácí dlouhodobě konkurenceschopnost. Dalším problémem jsou nízké platy a následně nedostatek kvalifikovaných pracovníků, což má vliv na kvalitu produktů. Jediným řešením je, že v pekárenství bude více peněz,“ uvedl.

Nižší kvalita

Svaz pekařů a cukrářů také přiznává, že zvýšení cen pečiva bude doprovázet snížení jeho kvality. Důvodem je méně kvalitní mouka z letošních žní, jejíž použití bude znamenat delší přípravu pekárenských výrobků nebo používání zlepšovacích přípravků, tedy takzvaných aditiv.

„Kvalita potravinářské mouky z letošní sklizně není příliš dobrá, což bude znamenat další náklady pro zpracovatele, protože to budou muset nějakým způsobem vylepšit,“ vysvětlil předseda svazu Jaromír Dřízal.

Konec malých pekařů

Podle místopředsedy Svazu pekařů a cukrářů Stanislava Musila čeká mimořádně náročný rok hlavně menší pekaře.

„Minimálně mohu říct, že to bude rok velice obtížný. A vůbec není vyloučeno, že řada těch menších pekařů, kteří nemají dostatečně silné finanční zázemí, může na trhu skončit,“ řekl.

Katka Brezovská, Květa Moravcová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme