České dráhy dluží milióny na pojistném

Několik desítek milionů korun dluží České dráhy na pojistném, které platí jako zaměstnavatel. Odborový předák zaměstnaců na železnici Jaromír Dušek upozorňuje, že sice platí zdravotní pojištění za zaměstnance, aby se vyhnuly trestnímu stíhání, jako organizace ale pojistné nehradí. České dráhy chtějí dluh vyrovnat do konce července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Dluh Českých drah u zdravotních pojišťoven se už vyšplhal na 200 miliónů korun. Podle Jaromíra Duška ale i nadále roste. "Není doposud uhrazena částka za květnové výplaty za měsíc červen už také nebyly uhrazeny pojistné částky pojišťovnám. to znamená, že už jsou to dva měsíce. Z toho vyplývá sankční penále ze zákona ve výši 1/10 dlužné částky za každý den."

České dráhy přiznávají, že pojistné za sebe jako zaměstnavatele dosud nezaplatily kvůli dlouhotrvajícím finančním problémům. Jejich mluvčí Zdena Celá připomíná, že jim stát nadále dluží 7 miliard za osobní dopravu. Zdůrazňuje ale, že pojištění zaměstnanců se to nijak nedotýká. "Zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance platí České dráhy průběžně a bylo zaplaceno minulý týden včetně daní. No a to pojistné za organizaci činí asi 35 procent z objemu pojistění - platíme se skluzem, ale platíme. Další platba mohu ujistit bude provedena 31. července."

Pokud se situace nevyřeší a nezbudou peníze na výplaty zaměstnanců, jsou odboráři připraveni vyhlásit stávku. Jednat o tom budou 7. srpna.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme