Ekonomické informace 11. 2. 2002

Plánované navýšení platů v rozpočtové a příspěvkové sféře, o němž dnes bude jednat vláda, zvýší výdaje státního rozpočtu o více než šest miliard korun. O růstu svých mezd budou vyjednávat řidiči tramvají s vedením pražského dopravního podniku. Nizozemí bude investovat 800 milionů dolarů do vývoje supermoderního stíhacího bombardéru ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Od března by se měly o 11 procent zvýšit tarifní platy v rozpočtových a příspěvkových organizacích. Předpokládá to návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který dnes projedná vláda. Podle mluvčího ministerstva Václava Svobody se tak státní výdaje zvýší o více než 6 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Svoboda o zvýšení platů

Výjezdní zasedání vlády ve Zlíně má na programu také zprávu o hospodářské a sociální situaci kraje, návrh zákona o civilním letectví a návrh novely živnostenského zákona. Kabinet také projedná změnu závazných ukazatelů státního rozpočtu na rok 2002, rozpočtových kapitol ministerstva pro místní rozvoj a všeobecné pokladní správy a program podpory urychlení výsadby vinic na území ČR.

O mzdách na letošní rok bude dnes s vedením Dopravního podniku hlavního města Prahy vyjednávat Federace řidičů tramvají. Ve hře je hrozba stávky, která by ochromila dopravu v hlavním městě. Požadavky Federace shrnuje její předseda Antonín Dub.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Dub o požadavcích řidičů

Stavební spoření měly na konci loňského roku 4 milióny 400 tisíc lidí. Proti konci roku 2000 tak došlo ke zvýšení 700 tisíc zákazníků. Klienti přitom měli naspořeno 133 miliard korun oproti 110 miliardám o rok dříve. Spořitelny předpokládají, že podobně výrazný nárůst bude pokračovat ještě letos.

Nizozemí dalo košem evropským výrobcům vojenských letadel a hodlá investovat ve Spojených státech. Nizozemská vláda a soukromé firmy vloží 800 milionů dolarů do vývoje supermoderního stíhacího bombardéru, který odstartuje novou generaci vojenských strojů ve USA. Podrobnosti má bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich o rozhodnutí Nizozemí

Ministři financí nejvyspělejších zemí světa G7 se o víkendu v Ottawě neshodli na způsobu nejefektivnějšího zajištění rozvojové pomoci chudým zemím a řešení jejich zadluženosti. Velký rozdíl je mezi pozicí zastávanou USA a ostatními členy G7, tedy Evropany, Kanaďany a Japonci. Washington preferuje poskytování velké části pomoci prostřednictvím grantů a argumentuje tím, že další úvěry pouze zhorší dlužnickou pozici chudých zemí. Ostatní mocnosti se však obávají, že dary by mohly ohrozit finanční situaci věřitelských institucí jako Mezinárodní měnový fond a Světová banka.

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme