Ekonomické informace 17. 1. 2002

Sto padesát miliard korun, které stát dostane za privatizaci plynárenství a Unipetrolu, by nemělo posílit naši měnu. Vláda schválila dohodu s centrální bankou o společném postupu proti silnému kursu koruny. Asi pětadvacet miliard složí kabinet na devizovém účtu u české národní banky. Ministerstvo financí odloží na letošek plánovanou emisí dluhopisů v cizí měně. Státní instituce mají hradit faktury ze zahraničí v eurech, které jim poskytne centrální banka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna | Foto: ČNB

Určitou část z výnosů privatizace ale, jak řekl premiér Miloš Zeman, kabinet použije.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Zeman: Výnosy z privatizace

Z rozpočtové rezervy poskytne vláda půl miliardy korun pro výstavbu společné automobilky Peugeot-Citroen-Toyota v Kolíně. Ústeckému kraji ministři přislíbili 15 miliard v příštích deseti letech zejména na rekultivaci krajiny po těžbě uhlí. Region ještě letos získá z této sumy 3 miliardy.

Transformace Českých drah podle vládního scénáře se odkládá. Senát zamítl návrh zákona, který předpokládal jejich rozdělení na akciovou společnost provozovatele železniční dopravy a státní Správu železniční cesty. Nepomohl ani argument ministra dopravy Jaromíra Schlinga, že zákon zlepší podnikatelské prostředí na železnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Schling: Dráhy

Všech osm předložených nabídek na privatizaci Českého Telecomu je v pořádku. Shodl se na tom koordinační výbor pro privatizaci majority v Českém Telecomu. Podle mluvčí Fondu národního majetku Jany Víškové všichni uchazeči mají tedy stále šanci zvítězit ve výběrovém řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Telecom

Průmyslová výroba stoupá. Podle údajů statistického úřadu se v listopadu zvýšila meziročně o 6,6 desetin procenta. Největší podíl na růstu má, jak řekl analytik BBG Finance Alexander Tóth, zejména odvětví zpracování ropy a výroby strojů.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Tóth: Průmyslová výroba

Evropská unie vyhrála spor o americké daňové úlevy. Světová obchodní organizace rozhodla, že Spojené státy poskytují neoprávněné výhody svým firmám, které tak získávají lepší postavení na trhu. Více už bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Fridrich: Daňové úlevy

Podrobněji se k tomuto sporu vrátíme v dnešním Ekonomickém magazínu u kterého se ve čtvrt na deset těším na slyšenou.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme