Ekonomické informace 24. 9. 2003
Na příští rok nám politici naordinovali vyšší daň z přidané hodnoty u většiny služeb, které zatím byly v pětiprocentní sazbě. Český Telecom nevyhověl výzvě ministra informatiky Vladimíra Mlynáře a do konce léta, tedy do 23. září, nezlevnil vytáčený přístup na internet. Jako vhodnou pro umístění investic hodnotí zahraniční média Českou republiku.
Na příští rok nám politici naordinovali vyšší daň z přidané hodnoty u většiny služeb, které zatím byly v pětiprocentní sazbě. Podle analytičky České spořitelny Heleny Horské vyšší daň příliš neovlivní průměrné ceny - tedy inflaci. Zdražené služby totiž zabírají jen asi desetinu spotřebního koše.
Dopad na ekonomiku Horská neočekává žádný. Pro plátce DPH je totiž změna sazby daně neutrální. A ti, kteří tuto daň nemusí odvádět, se budou muset připravit na to, že jejich ceny porostou, a tak jim hrozí pokles poptávky ze strany spotřebitelů.
Český Telecom nevyhověl výzvě ministra informatiky Vladimíra Mlynáře a do konce léta, tedy do 23. září, nezlevnil vytáčený přístup na internet. Firma také, jak řekl ministr, ani po zářijovém zvýšení rychlosti nesplnila jeho požadavek kvalitnější a levnější služby ADSL. Mluvčí telecomu Vladan Crha trvá na tom, že své sliby společnost splnila.
Ovšem už zmíněné zvýšení daně z přidané hodnoty zkomplikuje v příštím roce případné zlevnění vysokorychlostního internetu prostřednictvím systému ADSL. Podle Crhy nepříznivě ovlivní ceny všech telekomunikačních služeb a Telecom prý už teď hledá takové produkty, které by zákazníkům alespoň částečně vyšší daň vyrovnaly.
Jako vhodnou pro umístění investic hodnotí zahraniční média Českou republiku. Podle analýzy, kterou pro CzechInvest zpracovala společnost Newton IT, výrazně víc příspěvků doporučovalo umístit investici do Česka než těch, které od takového záměru odrazovaly. Podle mluvčí agentury Jany Víškové se zahraniční média v těchto dnech spíše věnují celkovému pohledu na naše hospodářství, důsledkům vstupu do Evropské unie a konkrétním investičním akcím. Nejvíce informací o aktivitách zahraničních investorů se týká automobilového průmyslu, bankovnictví, telekomunikací a energetiky.
Zemědělské dotace v bohatých průmyslových zemích kritizoval na výročním zasedání Světové banky její hlavní ekonom Světové banky Nicholas Stern. Tak vysoká podpora pro mizivou část obyvatelstva je podle něj zcela nepřijatelná. Podobný názor zastává i agrární analytik Petr Havel. Podle něj zemědělské dotace v celém západním světě naprosto deformují trh se zemědělskými produkty.
Těsně před začátkem svátků piva koupili Belgičané jeden z největších bavorských pivovarů - Spaten.