Ekonomické informace 6. 12. 2001

Hovoříme o možnosti uzavřít kapitolu o energetice s EU i o stížnosti Severomoravské energetiky k Energetickému regulačnímu úřadu kvůli omezení možnosti dovážet elektřinu, a to rozhodnutím firmy ČEPS. Věnujeme se také zásobování našich komerčních bank společnou evropskou měnou i změně Střediska cenných papírů ze státní příspěvkové organizace na akciovou společnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrické vedení

Kapitola energetika může být příští týden předběžně uzavřena. Po dohodě vlád Česka a Rakouska se čekalo jen na souhlas velvyslanců 15 členských zemí Evropské unie, kteří ho včera ve večerních hodinách udělili. Rakousko si ale vyhradilo právo vrátit se ke kapitole na základě výsledků expertíz Temelína a plnění dohodnutých opatření.

Severomoravská energetika vyzvala Energetický regulační úřad, aby prošetřil oprávněnost rozhodnutí firmy ČEPS. Ta jí radikálně omezila dovoz elektřiny od švýcarské společnosti ENTRADE. Česká přenosová to odůvodnila údajně omezenou kapacitou přenosové sítě. Proto energetice potvrdila pouze třetinu z lednového objemu. Na další měsíce roku pak SME nemá požadované objemy garantovány vůbec. Mluvčí Severomoravské energetiky Pavel Nováček i v případě zamítavého stanoviska úřadu vyloučil energetický kolaps.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Nováček: SME si stěžuje

České komerční banky finišují s vlastním zásobením jednotnou evropskou měnou. Jak připomíná Michal Fila do začátku hotovostního používání Eura totiž zbývají už jen týdny.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fila: Banky a euro

Alžírsko koupí za více než miliardu korun 17 českých cvičných letounů L-39 a další letecký materiál. Smlouvu na tento obchod uzavřela společnost Pamco International s výrobcem strojů Aero Vodochody. Radiožurnálu to potvrdil obchodní ředitel Pamca Pavel Vach.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vach: Prodej L-39

Středisko cenných papírů se připravuje na přeměnu ze státní příspěvkové organizace na akciovou společnost. Ke transformaci by mělo dojít během příštího roku. Rozhodnout o tom bude muset ještě ministerstvo financí a poslanecká sněmovna. Podle ředitele střediska Jiřího Sedláčka klienti nemusí obávat zdražení služeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Sedláček: Změny v SCP

Evropská komise znovu rozdávala masívní pokuty za porušování hospodářské soutěže. Na paškal si evropský úřad tentokrát vzal pivovarnický kolos Interbrew, mimo jiné vlastnící český Staropramen a firmu Danone. Jak dodává z Bruselu Milan Fridrich Pokuta činí jednadevadesát milionů eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Pokuta Interbrew

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme