Ekonomika teď dostala dardu. Máme šanci to ustát, ale nesmíme dělat chyby, varuje bývalý guvernér ČNB

S vysokou pravděpodobní nás čeká celosvětová hospodářská krize. Podle bývalého guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera bude větší než v roce 2008. Je malá pravděpodobnost, že z toho svět vyjde lehce, tvrdí.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Singer

Deficit státního rozpočtu odhaduje Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky, nad 100 miliard korun. | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Jakou finanční injekci ekonomice si může stát dovolit? Ministerstvo financí už oznámilo, že chystá novelu státního rozpočtu, ale můžeme si vůbec dovolit zadlužení nad 100 miliard korun? „Samozřejmě,“ odpovídá v Interview Plus bývalý guvernér ČNB a dnes hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding Miroslav Singer.

„V tuto chvíli jsme jedna z nejméně zadlužených evropských ekonomik. Vše, co jsem teď četl, i z pohledu zahraničních investorů, říká, že Česko je ve velice solidní fiskální pozici. Může si tudíž dovolit i dramatický balíček pomoci ekonomice, bude-li to třeba,“ dodává. Deficit státního rozpočtu sám odhaduje nad 100 miliard korun.

Jsme i nejlíp vybaveni na to, abychom této krizi čelili. „Máme (na Evropu) nízký dluh vůči svému produktu (a rozměru), máme dostatečnou zásobu devizových rezerv, máme poměrně robustní finanční systém. To všechno říká, že bychom měli být schopni současnou koronavirovou krizi ustát,“ uvádí Singer. Vláda podle něj začala nákazu řešit relativně rychle a razantně, ve srovnání s jinými zeměmi.

‚Nesmíme dělat chyby‘

„To současně znamená, že když tomu tak nebude, tak to budou naše chyby. Dramatičnost celé situace, náhlé zastavení velké části ekonomiky, ale také říká, že prostor na to udělat chyby je malý – jinak řečeno, tato situace nám chyby neodpustí a ani odpouštět nebude,“ myslí si bývalý guvernér. Jaká chyba nám hrozí?

„Musíme si dávat pozor na to, aby v systému nepřerostla nouze likvidity. Aby nechyběly peníze, protože jakmile začnou, budou se bankroty řetězit,“ upozorňuje ekonom. 

Miroslav Singer se domnívá, že je důležité, aby nechyběly peníze, protože jakmile začnou, budou se bankroty řetězit. | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo financí už oznámilo, že značnou část výpadku chce řešit prodejem státních dluhopisů. „Není jiná principiální cesta (na pokrytí státního rozpočtu, pozn. red.) než prodej dluhopisů. Rozpočet už ani nemůže skončit pod stovkou, nad sto mně připadne jako mimořádně jistý odhad. Mnohem zajímavější ale bude, jak to tříciferné číslo bude začínat,“ uvádí Singer. 

Obchod státních dluhopisů je podle něj základní, páteřní infrastruktura celého finančního systému. „Teď ale předvídat, co se stane, když jakési konektory, které spojují jednotlivé části, fungují hůř než normálně, to je těžké. Nechci šířit nějakou paniku, jen říkám, že je tam už vidět napětí. Což je zřejmě spojeno i s odchodem některých zahraničních investorů, popisuje bývalý guvernér centrální banky. Nevylučuje, že stav se za týden či dva stabilizuje. Dodává ale, že pokud ne, přijde na řadu role centrálních bank. 

‚Výraznější než v roce 2008‘

„V celém systému je cítit, že svět dostal zásah,“ říká dále Singer, podle něhož je takto naráz zablokovaná evropská i světová ekonomika náraz výraznější než to, k čemu došlo v roce 2008. Zároveň je ale bankovní systém na krizi vybavený lépe než tehdy. „Ale reálná ekonomika teď dostala mnohem větší dardu,“ shrnuje Singer. 

Evropské akcie opět klesají. Mezi investory převažují obavy z šíření koronaviru

Číst článek

A nakolik je podle něj reálné, že nám hrozí světová ekonomická recese? „Z hlediska rychlosti a prudkosti krize, která s sebou přináší i možnost chyb, určitě,“ odpovídá. Optimisticky se prý na svět díval do chvíle, kdy to vypadalo, že se z toho Čína začíná dostávat. Pak ale přišla Itálie a další země v karanténě.

„Zastavení největšího ekonomického bloku (Evropy) na měsíc nebo víc nevytváří žádnou velkou pravděpodobnost, že z toho svět vyjde lehce,“ odhaduje ekonom.

Stát už přislíbil přímou i nepřímou pomoc nejen podnikatelům zhruba bilion korun. „Rozměr pomoci státu je zhruba adekvátní,“ hodnotí Singer. „Víc budeme vědět, až uvidíme jednotlivé žádosti a skutečný dopad. V tuto chvíli ale podnikatelský sektor ztratil tzv. cashové příjmy,“ dodává ekonom, podle něhož se právě toto může začít řetězit.

Podnikatelé bez hotovosti

Naprosto zásadní je pak podle Singera nevyžadovat od podnikatelů žádnou hotovost. „Oni už mají nájmy, mají zaměstnance a odvody jsou první místo, kde jim bude chybět. Odvody přitom vycházejí z ekonomického výkonu minulého roku, ale de facto tvoří zálohu na platbu pro letošní rok. Poslední, co by nás mělo teď trápit, je, že nedostaneme zálohu na letošní daň ze zisku. Protože firmy prostě v zisku nebudou,“ uvádí.

Plošně promineme sankce, o tři měsíce posouváme termín pro daňové přiznání, říká Schillerová

Číst článek

Alena Schillerová (za ANO) už taky oznámila, že bude v rozpočtu hledat prostor pro škrty. Jak se na to dívá exguvernér ČNB?

„Oceňuji snahu ministryně financí hospodařit, jen si myslím, že minimálně v těchto týdnech je naší prioritou ekonomice neškodit a dostat do ní peníze. To je urgentnější než debata o desetimilionových položkách,“ hodnotí Singer a dodává přirovnání: „Když je výpadek celoplošné energetické sítě, tak asi není čas debatovat jemné nuance, ale nahodit ji. Na tu debatu (o drobnostech) bude čas, až začnou světla svítit.“ 

Veronika Sedláčková, Věra Luptáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme