Eurozóna uvažuje o razantním navýšení záchranného fondu

V záchranném fondu eurozóny by mohl být skoro bilion eur, tedy necelých 25 bilionů korun. To by znamenalo víc než dvojnásobné zvýšení dosavadní kapacity fondu. S odvoláním na diplomaty to napsal ekonomický blog FTAlphaville. Ze záchranného mechanismus známého pod zkratkou EFSF můžou čerpat pomoc oslabené země eurozóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro | Foto: Emanuel Macoun

Po navýšení prostředků ve fondu už delší dobu volají ekonomové. Podle nich by to mohlo zlepšit situaci Itálie a Španělska. Jejich dluhopisy se nedávno dostaly pod tlak trhů.

Eurozóna proto rozšířila pravomoci svého záchranného fondu: mohl by například poskytovat preventivní půjčky státům, kterým nehrozí přímo bankrot, ale krizi teprve začínají pociťovat. Na tyto kroky ale ve fondu není dostatek prostředků.

Podle FtAlphaville jsou ale úvahy o navýšení kapacity fondu teprve v počátcích. V záchranném mechanismu nejsou přímo hotové peníze. Fond pouze poskytuje záruky za úvěry.

Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme