Evropská komise chce zdražit igelitové tašky v obchodech zvláštní daní

Svět si už neví rady, co s použitými plastovými taškami a sáčky. Evropská komise proto uvažuje o tom, že na běžné plastové výrobky uvalí speciální daň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Igelitové tašky v Česku končí mnohdy v odpadkovém koši anebo samotné slouží jako nádoba na odpad. | Foto: Tomáš Adamec

Plast je už několik desetiletí levnou náhradou klasických materiálů, jako jsou papír, dřevo, sklo nebo ocel.

K mnoha jeho užitečným vlastnostem patří i trvanlivost, která se ale po použití plastu stává jeho obrovskou nevýhodou a složitým problémem.

Než se třeba i ten nejobyčejnější plastový sáček rozloží, trvá to desetiletí. Nejenže hyzdí životní prostředí, ale jsou pro ně vysloveně škodlivé. A dokonalou recyklací projde jen část tohoto odpadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o návrhu Evropské komise zjišťoval redaktor Jaroslav Skalický

Evropská komise dokonce spočítala, že obyvatelé Unie v roce 2010 použili 95 miliard plastových sáčků a přes 90 procent z nich jen jednou.

V lepším případě je hned po prvním použití hodili do odpadkového koše, v tom horším někde pohodili. Sáčky zůstaly ležet volně v prostředí, odkud se dostávají do řek a oceánů, tam vstupují do potravinového řetězce a přes ryby až lidem na talíř. Plasty přitom obsahují karcinogenní látky.

České ministerstvo financí se k návrhu staví skepticky

Ale k dani na plastové pytlíky je ještě asi daleko. Konkrétní návrh zákona má komise předložit do léta.

České ministerstvo financí už o této iniciativě ví a staví se k ní skepticky, protože to podle něj bude administrativně složité, přitom výnos bude minimální.

Podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba je nutné zvážit, jestli se těžko rozložitelné látky nedají v přírodě omezit jinak než daněmi.

Paradoxní ale je, že zdánlivě ekologičtější papírové sáčky zatěžují životní prostředí ještě víc. Při jejich výrobě se totiž spotřebuje třikrát víc energie a spousta vody.

Rázně problém s plastovými pytlíky vyřešila Keňa - prostě je zakázala.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme