Evropský soud zakázal pojišťovnám diskriminaci podle pohlaví
Pojišťovna nesmí přihlížet k tomu, zda je klient muž nebo žena. Diskriminaci pojištěnců kvůli pohlaví dnes zakázal Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Podnět podala belgická spotřebitelská organizace Test-Achats. Rovnoprávnost pohlaví v pojišťovnictví potvrdila unijní směrnice z roku 2004. Některé státy ale používaly výjimku pro některé druhy pojištění. Ta od příštího roku přestane platit.
Členské státy Unie mohly v pojišťovnictví používat pohlaví zákazníka jako jeden z faktorů pro výpočet pojistného rizika. Statistické údaje, ze kterých matematické modely vycházely se ale musely pravidelně aktualizovat a zveřejňovat. Belgická Asociace spotřebitelů se ale proti tomu postavila. Vadilo jí, že belgický zákon povoloval rozdílný přístup pojišťoven k mužům a ženám při sjednávání životních pojistek. Statisticky se totiž ženy dožívají vyššího věku. Spor se dostal až k Soudnímu dvoru Evropské unie, který výjimku ve směrnici zrušil.
O rozhodnutí Evropského soudního dvora mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v bruselu Pavel Novák
Pohlaví jako faktor ovlivňující míru rizika v životním pojištění dnes používají všechny členské země Unie. Některé také ještě zohledňují pohlaví řidiče v pojištění odpovědnosti za provoz auta.
Rozhodnutí soudu bude mít podle všeho velký ohlas ve Velké Británii, kde jsou rozdíly největší. Osmnáctiletý řidič tam například zaplatí za pojištění auta průměrně 4400 liber, zatímco stejně stará řidička asi 2700 liber.
Pro britské pojišťovny to znamená, že budou muset do konce příštího roku upravit všechny svoje dosavadní tarify a předělat veškerá počítačová softwarová vybavení ve svých pobočkách.
Londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka zaznamenal na internetových fórech příznivé ohlasy u mladých řidičů do 25 let, kteří se dosud cítili vyšším pojistným diskriminováni.
Evropský soud rozhodl také o tom, že ženy nesmějí být zvýhodňovány při penzijním připojištění, které je v Británii velmi rozsáhlé.
„V praxi to může znamenat, že ženy, které se dožívají průměrně o deset let vyššího věku než muži, tak budou dostávat měsíčně menší částky, aby toto bylo zohledněno,“ upozornil Kytka.
Podle lucemburského soudu má rozhodnutí platit od 21. prosince 2012. Ivan Kytka nevylučuje, že budou některé pojišťovny u britské vlády lobbovat za to, aby dosáhly určitých úprav a vylepšení ve svůj prospěch.
„Vypadá to ale, že v tomto případě bude vláda ochotná vyhovět soudnímu rozhodnutí a britské předpisy upraví,“ dodal z Londýna Ivan Kytka.