Irské škrty mohou být šancí pro české podnikatele

Irský parlament schválí úsporný rozpočet na příští rok. Poté, co včera oficiálně představil detaily škrtů v celkové výši šesti miliard eur, což jsou tři procenta irského HDP, to řekl ministr financí Brian Lenihan. Jak doplnil, vládě se podařilo zajistit si podporu nezávislých poslanců a má tak majoritu. Irské akcie na to reagovaly prudkým růstem. Někteří experti ale tento optimismu brzdí a varují, že výrazné úspory zaškrtí v příštích letech irskou ekonomiku. Podle českého velvyslance v Irsku Tomáše Kafky by ale irské škrty mohly znamenat šanci pro české podnikatele.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irský ministr financí Brian Lenihan

Irský ministr financí Brian Lenihan | Zdroj: ČTK

Irští poslanci včera těsně schválili zvýšení daní, které je nutné pro zajištění navrženého úsporného rozpočtu. Další tři hlasování o rozpočtu se očekávají v příštích dnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ekonomické situaci v Irsku mluvil na Rádiu Česko tamní velvyslanec České republiky Tomáš Kafka

„V Irsku se v poslední době spekulovalo o tom nejhorším, Irové potřebovali překonat svůj strach a vykročit do neznáma. V Irsku nyní panují dva názory. Jeden říká, že vyjmout nyní z irského rozpočtu šest miliard povede k další deflaci, kterou pocítí každý. Druhý názor mluví o tom, že irská ekonomika je slině proexportní a nikdo nemůže říci, jak se bude situace vyvíjet. Taková katastrofa to být nemusí. Bude to ale záležet na tom, jak se bude dařit EU, euru a irským zahraničním partnerům,“ říká Kafka a pokračuje:

„Nejméně škrty pocítí podnikatelský sektor v oblasti velkých mezinárodních firem působících v Irsku. Vládě se podařilo v jednání s EK i MMF vyjednat setrvání korporátní daně na 12,5 procentech. Dotknout by se to nemělo ani penzistů, jejichž státní penze nebude krácena.“

„Výrazně se to ale dotkne středních a nižších vrstev, které vydělávají méně. Jejich příspěvek do rozpočtu bude ve škrtech v řádu deseti až dvaceti procent,“ dodává Kafka.

Pokračující krize v Irsku a její řešení ale může podle českého velvyslance znamenat šanci pro české podnikatele:

„Vzhledem k tomu, že v Irsku žádní čeští investoři nejsou, České republiky se irské škrty příliš nedotknou. Pro Škodu může být potěšením, že irské šrotovné zůstává zachováno. Vláda sice omezí své investice asi o dvě miliardy eur, takže zakázek i pro české dodavatele bude méně. Na druhou stranu bude Irsko více hledět na cenu a efektivitu a je zde tedy určitá šance pro české podnikatele.“

„Tímto bych rád pobídl české podnikatele, aby na internetu sledovali tendry, které se v Irsku budou vypisovat. Myslím, že jejich šance může stoupnout,“ podotýká Kafka.

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme