Problémy Liglassu v Kyrgyzstánu. Tamní premiér nařídil vypovězení smlouvy s firmou, kterou doporučil Mynář

Představitelé české společnosti Liglass Trading nebyli na pondělní tiskové konferenci v kyrgyzské metropoli s to uvést, kdy převedou slibovaných 37 milionů dolarů (asi 807 milionů Kč), které měla česká firma vyplatit Biškeku jako podmínku převzetí výstavby kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Uvedla to kyrgyzská agentura Kyrtag na svém webu.

Aktualizováno Biškek (Aktualizováno: 16:37 18. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel společnosti Liglass Trading Michael Smelík při podpisu smlouvy na projekt výstavby vodních elektráren v Kyrgyzstánu za přítomnosti prezidenta Almazbeka Atambajeva | Zdroj: www.prezident.kg

Termín k převodu uvedené sumy, která má posloužit k vyplacení původního ruského investora, podle kyrgyzských médií uplyne v úterý 19. září.

„Přijeli jsme, abychom vedli jednání s vládou Kyrgyzstánu. Uskuteční se schůzka. Kdy budou převedeny peníze, bude známo po jednání," prohlásil generální ředitel české společnosti Michael Smelík, čímž se podle Kyrtagu vyhnul přímé odpovědi. Podle Smelíka je ale těžké dát jednoznačnou odpověď, když neví, jak schůzka dopadne.

Ruská firma RusHydro se chce soudit s Kyrgyzstánem kvůli zakázce, kterou převzal český Liglass

Číst článek

Smelík opět popřel tvrzení některých médií, že jeho společnost nemá požadovanou sumu, odpovídající zhruba 811 milionům korun. „Nepustili bychom se do této věci, kdybychom neměli peníze, a to včetně těch 37 milionů dolarů," prohlásil.

Agentura připomněla, že vzpomínanou sumu měla česká firma nejprve vyplatit do konce srpna, pak vláda termín přenesla do poloviny září a poté na 18.–19. září.

Podle serveru Aktuálně.cz už kyrgyzský předseda vlády vyzval českou společnost Liglass Trading CZ k vypovězení smlouvy, jelikož firma nedodržela termín k zaplacení 37 milionů dolarů. Liglass údajně žádal další odklad termínu, což však odporovalo tamním zákonům, odvolává se server na mimořádné jednání premiéra středoasijské země Sapara Isakova. 

Smelík podle středoasijského serveru Fergana na tiskové konferenci hrozil soudní žalobou kritikům své firmy, od nichž hodlá požadovat odškodnění za morální i hmotnou újmu kvůli lživé kampani. Ta prý přiměla banku Barclays na počátku srpna, aby se zřekla spolupráce s partnerem české firmy.

Nemůže ani disponovat účty u banky UniCredit, protože jsou právě prozkoumávány. Přesto je však Liglass Trading „připravena uskutečnit a dotáhnout do konce" projekty v Kyrgyzstánu. Zmrazení účtů se prý neprojevilo na financování těchto projektů.

Ruská státní společnost RusGidro (RusHydro) minulý týden oznámila, že se hodlá soudit s Kyrgyzstánem o náhradu škody za zrušený kontrakt na výstavbu kaskády vodních elektráren na řece Naryn, kterou převzala česká společnost Liglass Trading. Kyrgyzská vláda s ruskou firmou smlouvu uzavřela v roce 2012, vypověděla ji loni.

Projekt později převzala česká společnost Liglass Trading, jejíž možnosti vybudovat kaskádu v Kyrgyzstánu český tisk zpochybnil. V Kyrgyzstánu se spor o zakázku a účast Liglassu stal předmětem politického boje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme