Maďarsko opět snížilo úrokové sazby, přesto mezi okolními státy vyčnívá
Maďarská centrální banka snížila úrokové sazby z šesti a půl procenta na šest a čtvrt procenta. Ke snížení došlo už potřetí v řadě. I přesto má Maďarsko stále nejvyšší sazby v celé Evropské unii. Většina států včetně Česka je totiž postupně snížila téměř na nulu.
Ještě v červenci byly sazby v Maďarsku na sedmi procentech. V zemi ale zrychluje inflace a nervozita na trhu. To je společně s recesí a vysokým zadlužením státu kombinace, které vedla Maďarsko až k žádosti o záložní úvěr.
„Tak vysoké úrokové sazby byly nevyhnutelné, protože zabraňovaly odlivu zahraničního kapitálu, který je nainvestován v maďarských portfoliových investicích,“ vysvětluje analytik ČSOB Jan Čermák a pokračuje:
„Zahraniční investoři byli nervózní z toho, že se Maďarsko v posledních letech neubírá dobrým směrem a že by maďarská vláda a dokonce i některé banky mohly zbankrotovat.“
Za nynějším soustavným snižováním sazeb stojí zlepšující se situace Maďarska. „Platební bilance zůstává už několikátý rok v přebytku, Maďarsko tak má dlouhodobě přebytek deviz, který je potřeba na trhu uplatnit,“ říká Čermák a upozorňuje:
„Navíc okolní centrální banky všech vyspělých zemí včetně české ČNB srazily úrokové sazby prakticky na nulu. Maďarská centrální banka v tomto ohledu vyčnívá, což činí maďarskou měnu atraktivní a tím pádem i stabilní.“
Rozhodnutí měnového výboru Maďarské centrální banky ale podle Čermáka nebude mít vliv na zajištění úvěru od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie.
„To je v rukách politiků. V současné době díky výborné platební bilanci Maďarsko žádnou půjčku nepotřebuje. Je to víceméně jen politická hra, která se bude hrát až do voleb na jaře roku 2014 a Maďarsko nakonec žádnou půjčku nepřijme,“ myslí si analytik.
To, jak hluboko sazby v budoucnu ještě klesnou, bude záležet především na globálním ekonomickém vývoji. „Pokud situace zůstane dobrá, prostor pro snižování je ještě poměrně velký,“ dodává Jan Čermák.