Majitelé domů nejsou spokojeni s navrženou deregulací nájemného

Majitelé domů opět začínají dávat najevo svou nespokojenost s regulací nájemného v Česku. Do druhého čtení sice zítra postoupí nový zákon o nájemném, který počítá s tím, že během následujících čtyř let u nás regulované nájemné vzroste až na 5 procent tržní hodnoty bytu, majitelům domů to ale nestačí. Kritizují také úpravu nájemního bydlení v občanském zákoníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská ulice | Foto: Jan Rosenauer

Podle místopředsedy Občanského sdružení majitelů domů Milana Krčka je navrhované zvyšování nájemného nedostatečné a k vyrovnání tržních a regulovaných nájmů nemůže stačit. "Ceny, které se dosáhnou po takzvaném čtyřletém přechodném období, se v žádném případě nepřiblíží skutečným reálným cenám na trhu. To znamená, že tam opět zůstanou nůžky."

To ale není všechno, co majitele domů trápí. Kritizují také například úpravu nájemního bydlení v novele občanského zákoníku. "Vede pouze ke kosmetickým změnám, které i nadále zachovávají přechody nájmů, náhradní byty, mnoho nevolnických povinností majitelů domů, takže opět je to dle našeho názoru v obou částech novela protiústavní," uvedl Krček.

Majitelé si chtějí vydobýt právo bez udání důvodů a bez náhrady nájemníka s dvouletou výpovědní lhůtou vystěhovat. Podle Daniely Grabmüllerové z Ministerstva pro místní rozvoj by však takové opatření bylo příliš tvrdé.

"Neumím si představit, že lidé - a nemusí to být jen starý člověk, může to být člověk jakkoli znevýhodněný, s nižším vzděláním - že by byl schopen sám během dvou let si najít byt, zajistit, zaplatit stěhování, a to bez jakékoli náhrady," obává se Grabmüllerová.

Je tedy otázkou, zda se takovou změnu do budoucna podaří prosadit.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme