Německo odmítá sankce EU proti čínským výrobcům solárních panelů

Německo nechce uvalit sankce na čínské výrobce solárních panelů. Podle Evropské komise přitom Číňané své producenty nedovoleně podporují, a tím poškozují evropské výrobce. Komise na ně proto chce uvalit v průměru skoro 50procentní cla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely (ilustrační foto)

Solární panely (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Německý ministr hospodářství Philipp Rösler to ale v rozhovoru pro tisk odmítl. V největším obchodním sporu mezi Evropou a Čínou se tak přidal na stranu Pekingu.

Evropa a Čína by měly své spory podle mluvčí čínského ministra zahraničí řešit dohodou. Totéž prohlásil i německý ministr hospodářství a vicekancléř Philip Rösler. Německo má totiž ze všech unijních zemí největší obchodní výměnu s Čínou a obává se její odvety.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném zavedení cla na čínské solární panely a jeho dopadech mluvili zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska a redaktor Jan Beneš

O uvalení vysokých cel na čínské firmy přitom požádali sami němečtí výrobci solárních panelů. Stěžují si, že je nekalá čínská konkurence ničí. Řada dalších firem ale cla odmítá, protože se bojí poklesu solárního byznysu i ztráty obchodních pozic v Číně. Proti clům jsou třeba firmy, které levné čínské panely v Německu instalují například na střechy rodinných domů.

O zavedení cla na dovoz krystalických solárních panelů z Číny se mluví také v Česku, které v počtu instalovaných panelů patří mezi evropské velmoci. Odborníci jsou většinou proti. S návrhem například částečně nesouhlasí Česká fotovoltaická asociace.

Té se hlavně nelíbí, že zavedení cla by se dotklo spotřebitelů. Hodnota solárního panelu představuje zhruba 50 procent z celkové ceny solární investice. A když se k uvažovanému clu ještě připočítá DPH, cena veškeré práce na instalaci panelů může podle asociace vzrůst až o 40 procent.

Fotovoltaické panely (Serpa, Portugalsko) | Foto: European Commission Audiovisual service

A to může mít pro celý trh nepříjemné důsledky, tvrdí šéf České fotovoltaické asociace Petr Maule:

„V současnosti je vytvořena ekonomická rovnováha mezi nabídkou a poptávkou, firmy v podstatě po stop stavu začaly dodávat na trh, vytvořila se jakási cenová úroveň, kdežto zavedením (cla) se tato rovnováha velice silně nabourá. Takový dopad by znamenal až fatální zánik,“ upozorňuje Maule.

Podle odborníků by se toto opatření dotklo také českých firem, které instalují solární panely. Drtivá většina panelů je dovezena právě z Číny. Firmy by při menší poptávce musely sáhnout k nepříjemných opatřením, jako je propouštění zaměstnanců. Ekonomická situace by je následně potom mohla podle expertů dohnat až do likvidace.

Ondřej Houska, Marika Táborská, Marína Dvořáková, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme