Odmítnutí ústavy by mohlo zpomalit reformy

Odmítnutí ústavy Evropské unie ve Francii by v Unii mohlo zpomalit potřebné ekonomické reformy. Někteří naši ekonomové se obávají, že komplikace nastanou zejména při liberalizaci trhu služeb a trhu práce. Podle ekonoma společnosti PPF Pavla Kohouta ale prosazování reforem s přijetím ústavy nesouvisí a včerejší odmítnutí Francouzů proto podle něj nebude mít na reformování evropského trhu žádný vliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Doplnil přitom, že uvolnění evropského trhu služeb by bylo opravdu žádoucí. Nicméně je proti němu tak silná opozice, že bude pravděpodobně nemožné tuto liberalizaci v dohledné době prosadit, a to i v případě přijetí ústavy.

"Co se týká dalších reforem, zejména reforem sociálních a penzijních systémů, tak v tomto směru nemá Evropská unie prakticky žádné pravomoci. To je v kompetenci národních vlád. Jaké problémy má česká ekonomika s českým penzijním systémem nebo italská s italským, do toho Evropská unie prakticky nezasahuje a je to čistě vnitřní záležitost. I po přijetí evropské ústavy by to tak zůstalo," řekl Kohout.

Podle analytika společnosti Patria Online Davida Marka by se mohlo ztížit prosazování reforem hned v několika oblastech. "Tou první je liberalizace trhu služeb, dále prosazování lisabonské agendy a zejména společné rozpočty Evropské unie na roky 2007 až 2013. Myslím si, že teď bude daleko obtížnější hledat kompromisy při řešení těchto celounijních ekonomických témat," vysvětlil Marek.

Nenaplnila se však hrozba silného oslabení koruny i eura. To k dolaru oslabilo jen o půl centu, a koruna se od rána prakticky nevzdálila od úrovně 30,50 za euro. Podle hlavního ekonoma Volksbank CZ Vladimíra Pikory už trh s francouzským odmítnutím počítal a investoři si nakonec uvědomili, že neschválení ústavy neznamená katastrofu.

"Minulost ukázala, že euro fungovalo po šest let velice dobře i bez ústavy. Nevidím důvod, proč by to tak nemohlo fungovat i do budoucna. Jisté obavy, proč by měly středoevropské měny oslabovat, byly dány tím, že nepřijetí ústavy znamená, že pravděpodobně některé státy, které se v dlouhém horizontu připravovaly na vstup do Unie, vstoupí později, než se čekalo. Jedná se o země jako je Turecko, Ukrajina Rumunsko a podobně. Ale to nemá bezprostřední dopad na českou korunu," dodal Pikora.

Naďa Bělovská, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme