Po dvou letech obnovila vláda program Panel. Na rozjezd má 210 milionů korun

Stát po dvou letech obnovil podporu oprav bytových domů. Od 11. ledna si jejich vlastníci mohou v rámci programu Panel 2013 žádat o výhodné úvěry od Státního fondu rozvoje bydlení. Původně si majitelé bytových domů brali na opravy úvěry od bank, stát platil úroky. Program Panel 2013 dnes představí ministerstvo pro místní rozvoj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava paneláku | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Na zvýhodněné úvěry by měli dosáhnout jak majitelé panelových, tak i cihlových domů. Prezident sdružení Centrum regenerace panelových domů Tomáš Fendrych nechce zatím nový systém financování oprav hodnotit. Dva roky bez dotací jsou ale podle něj na stavu bytových domů znát.

„Ten útlum je určitě znatelný. O tom nikdo, kdo se v této oblasti pohybuje jak na straně dodavatelů, tak na straně uživatelů a odběratelů, nepochybuje. Samozřejmě že doznívaly rozjeté projekty, co se týče příspěvků od Státního fondu rozvoje bydlení i Zelené úsporám. Nicméně nové projekty se nerozjížděly,“ řekl Fendrych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl na Radiožurnálu předseda Svazu bytových družstev Vít Vaníček.

Fendrych také popsal, na jaké opravy majitelé domů potřebují peníze nejčastěji. „Že nejsou hlavní téma hromadné výměny oken, ale je to doplňování takzvané komplex skládačky opravy. Ne všechny domy se pouštěly do komplexní opravy, ale prováděly zásahy, které považovaly za nutné. A teď se vlastně jedná o další kroky, které je potřeba udělat. A to jak na obálce budovy, tak uvnitř domu,“ uvedl Fendrych.

Na rozjezd programu má fond připravených 210 milionů korun. Předseda Svazu bytových družstev Vít Vaníček tuto částku označil za „méně než málo“. Podle něj pokryje rekonstrukci asi tisíce bytů.

„Pokud si představíte, že průměrný bytový, třeba panelový dům má okolo padesáti bytů, a to je ještě jeden z těch menších, tak tato částka obslouží něco málo přes dvacet domů, a to je tedy na celou republikou žalostně málo. Nicméně my to bereme jako začátek nějaké nové vládní politiky a vítáme i prohlášení ministerstva pro místní rozvoj, že se bude snažit v případě zájmu tyto finance posílit,“ uvedl Vaníček.

Ministerstvo je připraveno uvolnit v budoucnu více peněz

Ministerstvo je připraveno částku navýšit. Pokud bude o program Panel 2013 zájem, může na něj podle náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse fond uvolnit až jednu miliardu korun.

„Jsem přesvědčen o tom, že v horizontu jednoho roku, možná dvou let půjde náběh strmě nahoru. V tuto chvíli to nikdo z nás nedokáže odhadnout. Proto jsme pro první alokaci vyčlenili tu částku. Ale jsme připraveni revitalizace bytového fondu až jednou miliardou korun ročně ze zdrojů Státního fondu rozvoje bydlení, což je podle mě zajímavější částka,“ vysvětlil.

Podle něj nechystá stát pro udělení úvěru zvláštní podmínky. „Budeme vybírat s ohledem na rozsah a komplexnost oprav. Jinak nepředpokládám, že bychom někoho preferovali, nebudeme rozlišovat mezi žadateli ve smyslu, zda jde o panelák nebo dům vystavěný nepanelovou technologii,“ doplnil Kalous.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme