Podle ekonoma nejsou lékem na krizi jen úspory

Eurozóna zápasí s dluhovou krizí, Spojené státy se bojí nového poklesu ekonomiky, burzy na celém světě padají závratnou rychlostí. Premiér Nečas i ministr financí Kalousek říkají, že Česko musí tvrdě šetřit, aby nepřišlo o důvěru trhů v naší schopnost splácet dluhy. S tím ale úplně nesouhlasí ekonom Jan Novotný z institutu CERGE-EI.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro

Euro | Foto: Emanuel Macoun

„Myslím si, že Česká republika je stále daleko od situace Řecka nebo Irska. Naše zadlužení není tak velké. Česko musí něco udělat se svými veřejnými rozpočty, mělo by začít šetřit. Na druhou stranu nesmí se jen šetřit. Šetření není lékem pro všechny země. Neexistuje stejný lék pro všechny země Evropské unie a eurozóny,“ říká Novotný a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O způsobech zápasu s ekonomickou krizí mluvil na Radiožurnálu ekonom Jan Novotný z institutu CERGE-EI

„Musíme si dát pozor i na to, abychom před sebou měli pořád výhled růstu. Pokud bychom šetřili a škrtali na střednědobých investicích, nebo na dlouhodobých investicích, vzdělání a podobně, můžeme přijít o důvěru trhu i tímto způsobem. Nikdo u nás nebude chtít investovat, protože sice budeme zemí, která se nepropadá do dluhové pasti, ale neporoste.“

Pokud by nastal černý scénář a dluhová krize pohltila i Itálii a Španělsko, Českou republiku by to podle Novotného zasáhlo přeneseně:

„My jsme malá ekonomika, spousta velkých českých bank má své matky v zahraničí, a například český bankovní sektor by byl postižen skrze tuto vlastnickou strukturu.“

Nežádoucí politické rozepře

Důvodem poklesu akcií v Evropě je mimo jiné obava z nového poklesu ekonomiky.

„Rozhodně se nebude zvyšovat růst. Obava je, že se růst zastaví a dojde k dlouhodobému zastavení ekonomiky. Je to způsobeno i tím, že ekonomiky začínají kolektivně šetřit. Všichni škrtají výdaje na výzkum, vývoj, infrastrukturu a spoustu jiných věcí. Tím se právě zastavuje růst. Ekonomiky dělají vše proto, aby se nepropadaly, ale dělají to tak, že se zafixují na nějaké nulové hranici a neporostou,“ vysvětluje ekonom Novotný a dodává:

„V prvním kroku musejí země eurozóny a Evropské unie začít šetřit a ukázat trhu, že si uvědomují problém. Politici nesmějí udělat chybu. Jakákoliv chyba, například nějaký vyostřený střet mezi politiky eurozóny, může napáchat velkou paseku.“

Novotný ale nečeká, že by se společná evropská měna sama zlikvidovala:

„Lze ale očekávat problémy. Vzhledem k tomu, že Spojené státy přišly o svůj nejvyšší rating, vyvstává otázka, čím je Francie lepší než Amerika, když má lepší rating. Proto například Francie bude nyní pod hledáčkem ratingových agentur a může jí hrozit snížení ratingu. A může to hrozit i dalším evropským zemím a může dojít k hromadnému snižování ratingů.“

Ondřej Houska, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme