Pojišťovny budou muset zareagovat na časté povodně

Více než devadesát miliard korun vyplatily české pojišťovny v uplynulých 15 letech na úhradu škod, které způsobily živelné pohromy. V této statistice vedou povodně. Nechaly za sebou škodu za 53 miliard. Následují: vichřice, krupobití a sněhová kalamita. Lidé tyto hrozby často podceňují, varuje Česká asociace pojišťoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně srpen 2010 - Raspenava | Foto: Marie a Jiří Mrňávkovi

Podle Marcela Kotyrové z České asociace pojišťoven je částka vyplacená za posledních 15 let alarmující: „S ohledem na předchozí roky je toto číslo opravdu vysoké, protože škody narostly ročně v průměru trojnásobně o proti předchozím rokům.“

Pojišťovny proto budou muset na tento trend reagovat a změnit přístup k pojistkám. „Pravděpodobně budou muset změnit přístup k rizikům, protože pojistné je kalkulováno na určitou míru rizika a bohužel toto riziko roste,“ vysvětluje Kotyrová.

„Živelné katastrofy se neustále opakují a jsou víceméně nepředvídatelné. Je tedy velmi pravděpodobné, že pojišťovny v budoucnu přistoupí k nějakému zpřísnění podmínek pojištění. Částečně i pod tlakem zajišťoven, protože problém netrápí jen Českou republiku, ale je celosvětový,“ vysvětluje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme