Portugalsko by mělo požádat o mezinárodní pomoc. Myslí si většina zemí EU
Portugalci musejí rychle požádat o mezinárodní pomoc – stejně jako loni Řekové a Irové. Podle diplomatických zdrojů Českého rozhlasu si to myslí většina členských zemí Evropské unie.
Portugalská socialistická vláda včera pozdě večer padla – kabinet totiž v parlamentu nedokázal prosadit úsporná opatření. Portugalský premiér José Socrates chtěl například seškrtat podporu v nezaměstnanosti nebo snížit důchody pro nejbohatší penzisty.
Opozice ale jeho menšinovou vládu odmítla podpořit, a tak Socrates rezignoval.
Finanční trhy už dlouho pochybují o tom, že Lisabon svůj dluh dokáže financovat bez zahraniční pomoci. Podle diplomatů se dá čekat, že evropští lídři budou na dnešní schůzce v Bruselu na Portugalce velmi tvrdě tlačit, aby o pomoc požádali co nejdřív.
Podle nich by to uklidnilo situaci. Portugalci až dosud trvali na tom, že vše zvládnou bez cizí pomoci.
I podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria Finance je situace Portugalska neudržitelná. „Dnes sice jsou Portugalci schopni se financovat na trhu, ale půjčka je tak drahá, že se jedná spíše o určité hrdinství, než o ekonomickou racionalitu. Úvěr je zkrátka moc drahý a od EU by si Portugalci patrně půjčili levněji,“ poznamenal Marek.
Portugalci prý ale o pomoc na současném summitu v Bruselu nepožádají. Zřejmě počkají na vznik nové vlády.