Průměrný plat státních zaměstnanců by se měl zvýšit o 2379 korun. Stát by měl zaměstnávat 475 tisíc lidí

Průměrný plat všech zaměstnanců státu, od úředníků po učitele, by se měl v příštím roce zvýšit v průměru o 2379 korun na 38 285 korun hrubého měsíčně. Uvádí to návrh státního rozpočtu na příští rok. Počet státem placených míst by se měl zvýšit o 5632 a stát by měl zaměstnávat 475 369 lidí. Platy všech zaměstnanců by si měly vyžádat 227,4 miliardy korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší nárůst platů má nastat u státních zástupců a od nich odvozených profesí, které si mají v průměru polepšit měsíčně o 11 079 korun na 121 486 korun hrubého. Úředníci zaměstnaní podle služebního zákona by měli dostat přidáno 1408 korun na 39 388 korun.

Průměrná mzda v Česku přesáhla ve druhém čtvrtletí 34 tisíc. Analytici ale čekají zpomalení růstu platů

Číst článek

Celkové výdaje na platy a ostatní platby za provedenou práci se mají meziročně zvýšit o 17,6 miliardy na 227,4 miliardy korun. Výdaje na platy učitelů v regionálním školství vzrostou o deset procent. Školské odbory požadovaly navýšení o patnáct procent. Pro rok 2021 se počítá s nárůstem o devět procent.

Objem peněz na platy nepedagogických pracovníků v regionálním školství, jako jsou třeba školníci, kuchařky nebo uklízečky, se v příštím roce zvýší také zhruba o deset procent.

Počet míst by se měl zvýšit u vojáků a dalších příslušníků bezpečnostních sborů o víc než dva tisíce. O 2187 míst má ubýt v případě úředníků zaměstnaných podle zákona o státní službě. Naopak má přibýt 2437 míst pedagogických pracovníků v regionálním školství. Míst nepedagogických pracovníků v regionálním školství má přibýt o 3609.

Ministryně Maláčová po jednání s odbory: Minimální mzda by měla příští rok vzrůst na 14 700 korun

Číst článek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla ve sněmovně při projednávání státního rozpočtu, že do návrhu se promítlo krácení počtu míst a objemu peněz na platy stanovené vládou podle specifik jednotlivých kapitol. To podle ní představuje celkovou úsporu 1,17 miliardy korun a redukci počtu míst o 2970. Například samo ministerstvo financí přišlo o 708 míst a víc než 260 milionů korun na platy. Například Celní správa přišla o 230 neobsazených míst.

Nárůst výdajů na platy i růst počtu zaměstnanců státu pravidelně kritizuje sněmovní opozice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme