Severokorejské ostřelování Jižní Koreje dopadá i na ekonomiku

Severokorejské ostřelování Jižní Koreje má kromě politických důsledků také vliv na ekonomiku. Jihokorejská měna won i japonský jen klesají. Jihokorejská centrální banka chce svolat mimořádné zasedání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dým při střelbě nad jihokorejským ostrovem Jon-pchjong | Zdroj: ČTK

Mimořádné zasedání centrální banky má zvážit všechny důsledky, které bude útok na ekonomiku Jižní Koreje mít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Petr Robejšek ve Světě o desáté Rádia Česko

Analytik Petr Robejšek připomněl, že jihokorejská ekonomika je vysoce vyvinutou mašinérií vzájemných vztahů, a tím je zároveň i velmi zranitelná:

„Již pouhá porucha v dodávkách jednoho článku tohoto řetězu s sebou nese obrovské ekonomické ztráty, nemluvě o poruchách v námořním transportu nebo dokonce o opravdovém válečném konfliktu. Ta zranitelnost je vysoká.“

Robejšek zastává názor, že zásadní nosnou konstrukcí světové ekonomiky jsou vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Severní Korea je ale na Číně poměrně závislá.

„Právě tato závislost Severní Koreje na Číně a paralelně Jižní Koreje na Spojených státech potvrzuje, jak významná je tahle osa USA-Čína a jak se svou podstatou konfliktní,“ podotkl Robejšek.

„To, co se teď odehrává, je pro mě paralela zástupných konfliktů, které známe z minulosti v souvislosti s hegemoniálním vztahem mezi Sovětským svazem a USA. Právě proto, že zastávám názor, že osa se změnila, tak vidím v tomhle jasnou paralelu zástupného konfliktu, který Čína minimálně trpí, ne-li dokonce inspiruje,“ doplnil analytik.

Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme