Místo plošného zákazu cílená opatření. USA zmírnily sankce za nucené práce v Sin-ťiangu

Vláda Spojených států prozatím odkládá plánovaný plošný zákaz na dovoz bavlny a rajčat z čínské provincie Sin-ťiang. V pondělí oznámila pouze cílená opatření, která směřují proti pěti tamním subjektům. Informovala o tom agentura Reuters. Restrikce se kromě bavlny a textilií ze severozápadního Sin-ťiangu týkají i počítačových součástek od výrobce z provincie An-Chuej. Peking v úterý iniciativu označil za sabotáž globálních dodavatelských řetězců.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajné nápravné centrum v Ta-pan-čchengu v provincii Sin-ťiang | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Opatření reagují na informace, že na polích v Sin-ťiangu a v továrnách na dalších místech Číny pracují lidé, kteří jsou k těmto pracím nuceni. Podle těchto informací jde především o příslušníky převážně muslimského etnika Ujgurů, kteří jsou na severozápadě Číny masově posíláni do takzvaných převýchovných táborů.

„Toto mimořádné porušování lidských práv vyžaduje mimořádnou odpověď,“ řekl na pondělní tiskové konferenci úřadující náměstek na americkém ministerstvu pro vnitřní bezpečnost Ken Cuccinelli. „Je to otroctví moderní doby,“ citovala jej BBC.

Podle informací agentury Reuters přitom americký Úřad pro cla a ochranu hranic (CBP) kvůli podezřením ohledně nucených prací připravuje i plošný zákaz na dovoz bavlny a rajčat ze Sin-ťiangu.

Nucené sterilizace, antikoncepce i potraty. Čína cíleně snižuje populaci Ujgurů, podle zprávy jde o genocidu

Číst článek

Zavedení takových restrikcí ale zatím ohlášeno nebylo. Zmíněné dvě položky jsou pro danou čínskou oblast klíčovým vývozním artiklem a většina čínské bavlny pochází právě ze Sin-ťiangu.

Otázka plošného zákazu naráží na právní nejistotu

Představená omezení na dovoz z této provincie se týkají produktů, v jejichž výrobě je zahrnuta práce pod hlavičkou pěti tamních subjektů, včetně „vzdělávacího a tréninkového centra“ v okrese Lop.

Šestou zasaženou organizací je výrobce počítačových součástek sídlící ve městě Che-fej na východě Číny. Podle americké vlády produkty těchto subjektů vznikají díky nucené práci, uvedené školicí středisko označil Washington za koncentrační tábor.

Cuccinelli médiím sdělil, že jeho ministerstvo pracuje na dodatečných právních analýzách opatření, které by se týkalo celého Sin-ťiangu. Dvě nejmenované osoby obeznámené s interními diskusemi ovšem agentuře Reuters sdělily, že někteří vysoce postavení členové administrativy prezidenta Donalda Trumpa vyjádřili obavy ohledně dopadů plošného zákazu na dodavatelské řetězce. Podle Cuccinelliho stojí za přehodnocováním daného kroku právní nejistota, nikoli obchodní důvody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme