Podnikatelům chybí informace o vládní podpoře, tvrdí Dlouhý. Kurzarbeit využijí dvě pětiny živnostníků

Zaměstnavatelům a živnostníkům stále chybí konkrétní informace o podpoře, kterou jim slíbila vláda v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. Neví například, za jakých podmínek a kdy budou mít na ni nárok. Tyto informace úřady nezveřejnily, žádosti tedy ani nezačaly přijímat, řekl na pondělní tiskové konferenci prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Vládní podporu ale vítá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý návrh vládní podpory pro zaměstnavatele vítá | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Z nového bleskového šetření mezi téměř 1400 živnostníky a firmami v Hospodářské komoře podle něj mimo jiné vyplývá, že dvě pětiny zaměstnavatelů hodlají využít tzv. kurzarbeit, protože mají významné problémy s odbytem. „Ačkoliv vláda schválila toto opatření už před týdnem, jak a kdy mohou zaměstnavatelé pomoc získat, se možná dozvědí teprve v pondělí,“ uvedl Dlouhý.

Kdybychom měli vyplácet náhradu škod, tak se nedoplatíme, říká ministr Havlíček

Číst článek

Právě v těchto dnech se budou tisíce zaměstnavatelů rozhodovat, zda budou ze svých řad propouštět zaměstnance. Skoro polovina zaměstnavatelů už byla nucena poslat své zaměstnance na home office, nařídit závodní dovolenou nebo propouštět. Skoro třetina podniků také vyčerpala veškeré své finanční rezervy. Každá čtvrtá firma přestala platit svým dodavatelům. Na 14 procent firem už také snížilo mzdy zaměstnancům.

Vláda na pondělním jednání mimo jiné projedná návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), podle kterého by stát vyplácel osobám samostatně výdělečně činným postiženým dalšími nařízeními vlády 15 000 korun měsíčně po dobu trvání opatření. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) bude chtít, aby podobný příspěvek dostali i lidé pracující na dohodu.

Ministerstvo práce žádá vládu o šest miliard korun z vládní rozpočtové rezervy na kurzarbeit. Peníze se využijí na příspěvky na mzdy ve firmách, na které dopadla nařízená omezení kvůli šíření koronaviru. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) chce kurzarbeit spustit 1. dubna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme