Jak si Angela Machiavelli poradí se čtvrtým vítězstvím ve volbách?

Německé volby opět vyhrála žena, která má díky svému původu unikátní vztah k východu včetně Česka, je skvělá v řešení krizí a má jedinečné politické zkušenosti. Jako mistryni zákulisních jednání ji složitá povolební situace vlastně vyhovuje. Nikdo v SPD, FDP ani u Zelených neumí to, co ona: vysedět, dojednat, všemi způsoby prosadit řešení, které vyhovuje nejvíc jí.

Komentář Praha/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová po vyhlášení výsledků voleb

Angela Merkelová po vyhlášení výsledků voleb | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

A také je potřeba zdůraznit, že nejhorší výsledek pro CDU/CSU od roku 1949 je zároveň čtvrtým vítězstvím strany pod vedením Angely Merkelové, kterou opět čeká kancléřský úřad a to je v německé historii i dnešním turbulentním světě zcela výjimečný výsledek.

Jaká vlastně je žena, která začíná jednat o nové německé vládě?

Merkelová a krize

Kritici a někdy i příznivci vytýkají Angele Merkelové, že nemá vizi, není vůdcovský typ a že vlastně jen řeší krize. Připomeňme, že kancléřkou se stala poprvé 22. listopadu 2005 – jako první žena a také jako nejmladší člověk, který tuto funkci zastával – bylo jí 51 let. Od té doby zažívá Evropa jednu krizi za druhou (o těch menších, s nimiž se musela vypořádat v CDU a v Německu, ani nemluvě): finanční, řecká, uprchlická…

V řešení krizí je německá kancléřka jedinečná: je vědkyně, nechybí jí trpělivost a „schopnost soustředit se, inteligence a talent pochopit to zásadní,“ jak poznamenal jeden její spolupracovník. Na každé jednání (stranické, vládní, na evropském summitu, s Putinem…) je perfektně připravená, zná každý detail, ráda má věci pod kontrolou.

Na německou kancléřku Angelu Merkelovou čekaly v neděli odpoledne desítky novinářů. Svůj hlas vhodila do volební urny ve studentské menze berlínské Humboldtovy univerzity | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Je tedy vlastně štěstí – pro hvězdnou kariéru Angely Merkel i pro Německo a Evropu – že nejvlivnější politička na kontinentu má právě tuto skvělou přednost. „Nikdy by nedosáhla takové velikosti, kdyby žila v klidnějších časech,“ napsal v její biografii, která nedávno vyšla česky, britský politolog Matthew Qvortrup.

Vstupuje-li nyní německá politika do méně jistých vod, bude-li skládání nového kabinetu složité a vládnutí obtížné – pravděpodobná koalice s FDP a Zelenými bude programově nesourodá - je to prostředí, které Merkelové vyhovuje. Plánovaná sestava je vlastně čtyřkoalicí – i bavorská CSU se někdy dovede chovat nezávisle a tvrdohlavě. Pokud Zelení navrhují stanovit termín, do kterého z Německa zmizí všechny dieselové motory, CSU je zásadně proti. A podobných rozporů bude bezpočet.

Merkelová, mistryně kompromisu, na to má speciální recept, který cituje zmíněná kniha: „Možná je kompromis skutečně dobrý až tehdy, když jsou na konci všichni trochu zklamáni.“

Merkelová a SPD Martina Schulze

Martinovi Schulzovi a SPD se přihodilo něco podobného jako české sociální demokracii: byli součástí úspěšné vlády, ale smetanu jim slízl koaliční partner – v našem případě ANO Andreje Babiše, v Německu CDU/CSU Angely Merkelové. Schulz se včera na Merkelovou zlobil, obvinil ji z neúspěchu SPD, protože prý vedla skandální kampaň bez konfrontace, čehož využila Alternativa pro Německo (AfD).

Volby 2017: Němci chtějí stabilitu. Češi ji neznají, tak se mstí vládě

Číst článek

Nepochybně je třetí nejsilnější strana v novém německém Bundestagu – AfD – výsledkem vládnutí velké koalice, což je stav, jemuž chybí přirozená opozice, v tomto ohledu je ohlášený odchod SPD do opozice návrat k přirozenému demokratickému stavu. Je to ovšem špatná zpráva pro CDU – vláda s SPD by byla snáze dohodnutelná a stabilnější, a také pro AfD – v parlamentu bude standardní silná opozice a extrémní pravice bude paběrkovat.

Merkelová a Merkiavelli

Němci volili Angelu Merkel jako symbol stability, solidnosti, předvídatelnosti, i slušnosti a umírněných vyjádření. Ani v předvolební kampani se nenechala vyprovokovat k silným vyjádřením nebo dokonce k útoku na politické soupeře.

Ale pozor, kancléřka není jen milá mírná politička, to by se v nejvyšších patrech tohoto drsného povolání nemohla pohybovat už 27 let. „Merkelová dokázala být tvrdá, a často mocichtivá. Ve všech fázích svého politického života dokázala opustit i blízké přátele, když u veřejnosti nebo u mocných politiků upadli v nemilost,“ upozorňuje autor její biografie Qvortrup.

Ne náhodou se jí v CDU říká „nemilosrdná sestra“, média jí vymyslela přezdívku Angela Machiavelli, nebo rovnou Merkiavelli.

CDU/CSU mají dohromady 33 procent hlasů, svobodní demokraté (FDP) 10,7 a Zelení s 8,9 procenta. Merkelová tedy bude v jednáních po všech stránkách dominovat. Menším koaličním partnerům není co závidět…

Zklamaný předseda sociálních demokratů Martin Schulz | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Merkelová a východ Evropy

„Tu neděli můj otec kázal. Atmosféra v kostele byla příšerná. Nikdy na to nezapomenu. Lidé plakali. Má matka také. Nedokázali jsme pochopit, co se stalo,“ vzpomínala německá kancléřka Angela Merkelová na srpen 1961, kdy komunistický režim postavil zeď mezi východním a západním Německem.

Rodina tehdy sedmileté Angely Dorothey Kasner zůstala na východě, ačkoliv ona se na rodila v Hamburku, ale její otec – evangelický farář – přijal místo na východě. V nesvobodné části země žila budoucí čtyřnásobná německá kancléřka do svých 35 let. Mělo to zásadní vliv na její hodnoty životni i politické.

Ty hodnoty v předvolební kampani Merkelová shrnula takto: solidarita, spravedlnost a sociálně tržní ekonomika. „Nejdůležitější ze všeho je ale ochrana lidské důstojnosti,“ dodala. Najdeme je v pozadí všech jejích zásadních rozhodnutí, včetně toho z konce léta 2015 (které ji stálo statisíce hlasů v těchto volbách), kdy na uprchlickou krizi reagovala slovy „Zvládneme to.“

Ale především – není na západě žádný jiný vlivný politik, který by prožil 35 let v socialismu, měl stejný hluboký prožitek nesvobody jako lidé v Česku, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku… A řadu přátel z vědeckých kruhů v Praze. Jiná věc je, že toho čeští politici nedokážou nijak využít – v dobrém využít.

Volební kampaň v Německu vrcholí. Ruku k dílu přikládá i Erdogan

Číst článek

Ve složitější povolební situaci nebude mít ani Angela Merkelová ani nikdo jiný energii dopodrobna se zabývat bolístkami kverulantů v Česku. Chcete být v jádru EU? Nechcete? Na shledanou.

V tomto ohledu dopadly německé volby pro Česko špatně.

Merkelová a Evropská unie

Čeká-li nyní Evropskou unii pokus o rekonstrukci pod vedením obnoveného dua francouzský prezident – německá kancléřka, bude Angela Merkel určitě ta pragmatičtější, věcnější a schopnější dotáhnout věci do konce. Ale evropské představy Emmanuela Macrona a třeba budoucího koaličního partnera Merkelové FDP jsou opravdu velmi vzdálené, přitom právě FDP mívala tradičně ve vládách s CDU post ministra zahraničí.

„Byl to, abych tak řekla, úvod do zcela nového druhu starostí,“ vzpomínala podle Qvortrupa Merkelová na chvíli, kdy začala řešit finanční krizi v září 2008. Také poslední volby jí přinesly „nový druh starostí“, a to i osobních.

Řada odborníků na Německo uvažovala, že po čtvrtém kancléřském mandátu se Merkelová v roce 2021 pokusí překonat legendárního Konrada Adenauera i svého politického stvořitele Helmuta Kohla a půjde do voleb znovu. Ještě v sobotu to nevypadalo jako nemožné – Merkelové bude 67 roků a kdyby měla za sebou úspěšné čtvrté vládnutí a dobrou šanci na páté vítězství, proč by se nepokusila, tahle vědkyně z východního Německa, o výjimečný zápis do historie?

Dnes je situace jiná a Angela Merkelová, už nyní nepřehlédnutelná osobnost německé i evropské politiky, se musí pokusit o něco výlučného už teď. Evropská unie je tím prostorem, který se nabízí nejvíc.

Gesto typické pro německou kancléřku Angelu Merkelovou | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme