Putin Rusům vzkázal, že by se po jaderné válce ocitli v ráji

Vědci Michail Dmitrijev a Sergej Bělanovskij v březnu 2011 předpověděli protesty proti Vladimiru Putinovi, které propukly za dalších pár měsíců.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin je rád, že Skripal už není nemocnici, přeje mu zdraví.

Ilustrační foto. | Foto: Mikhail Klimentyev | Zdroj: Reuters

V těchto dnech zveřejnili spolu s psycholožkou Anastasijou Nikolskou novou studii stavu společnosti.

Konstatují zásadní zlom. Jde o vysokou úroveň připravenosti k změnám, o mizení nadějí na silnou státní moc a o narůstání poptávky po spravedlnosti, o slábnutí nadějí na pomoc státu a spoléhání pouze na sebe.

Spravedlnost je většinově chápána jako „správné“ rozdělování, nikoli jako rovnost před zákonem. Konkrétně jde o odmítání penzijní reformy, i kdyby měla racionální důvody, o přání mít bezplatnou zdravotní péči a vzdělání a o zášť vůči migrantům.

Autoři předpovídají vznik významných populistických hnutí, která však nebudou řešit problémy realisticky a konstruktivně. Při čtení této pasáže se pozorovateli ruského dění logicky vybaví tvář Alexeje Navalného, nejnadanějšího ruského politika s mimořádným populistickým nábojem. Před několika dny vypršel jeho pobyt ve vězení, kde tentokrát strávil 50 dnů.

My zvítězíme!

Když byl za mřížemi, vyzval ho na souboj v bombasticky laděném videu šéf ozbrojené složky Rosgvardija generál Viktor Zolotov, kterého rozčílila investigace Navalného fondu, že se v generálově organizaci kradlo při nákupu potravin.

Navalnyj teď odpověděl. Nešetřil dalšími obviněními, která ukazují Zolotova jako zloděje obrovského kalibru. Řekl, že výzvu přijímá a jako formu vybírá veřejnou debatu na jednom z federálních televizních kanálů. Jenže tam nesmí příjmení Navalnyj ani zaznít. Zolotov debatu odmítl, čímž Navalného posílil.

Ruský opozičník Navalnyj je na svobodě. Ve vězení byl celkem 50 dní, odpykal si dva tresty v řadě

Číst článek

Silové složky ale plánují jiný nástup. Putin včera (ve čtvrtek) prohlásil, že za masakr na střední škole v Kerči může globalizace, a zástupce šéfa tajné služby FSB Sergej Smirnov oznámil, že jeho lidé kleknou na internet.

Prezident také překvapil svět i vlastní obyvatelstvo výrokem, že když bude země napadena jadernými zbraněmi, přijdou Rusové jako oběti a mučedníci do ráje a agresoři „prostě chcípnou“. V citované analýze tří vědců je postřeh, že Rusové sice schvalují Putinovu velmocenskou politiku, ale odmítají být jejími obětmi. To se potvrdilo v lavině reakcí na Putinovu vizi konce světa.

Za všechny ocituji dvě. Publicista Sergej Parchomenko napsal: „Těžce nemocný člověk v této funkci, to je velké neštěstí.“ Publicista Ivan Davydov byl sarkastický: „Největší podlost nepřátel Ruska spočívá samozřejmě v tom, že na něj nehodlají zaútočit. To jsou hotové hody zákeřnosti.“

Jenže letos na jaře se Putina zeptal politik Grigorij Javlinskij: „Chápete, že jsme se dostali až ke hraně, za níž může začít válka?“ Putin tehdy odpověděl: „Ano, chápu. Ale my zvítězíme.“

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme