Marku Bendo, a vy ten zákaz kouření necháte jen tak?

Je to tady. V restauracích platí ode dneška zákaz kouření. A i když se to třeba nezdá, je to velká věc. Asi taková, jako když v Praze poprvé nevyhrála volby ODS nebo když ve sněmovních kuloárech zakázali prodávat alkohol.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření, cigarety (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Zákaz kouření byl totiž po léta velkou jistotou české politiky. Debata o jeho zavedení se vedla téměř třicet let (první pravidla jsou z roku 1989) a poslanci měli za tu dobu na stole nejrůznější verze zákazu kouření už víc než desetkrát. Ať už ale byly debaty na toto téma sebevážnější a koalice ve sněmovně sebepevnější, vždy bylo jedno jisté - zákaz kouření neměl šanci!

Vlastně úspěchem bylo, pokud protikuřácké tažení neskončilo jen další úlevou pro kuřáky. Jako třeba v roce 2009, když poslanci tak dlouho schvalovali zákaz kouření, až zrušili ten chatrný, který platil do té doby, a povolili kouření de facto všude.

Zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek platí v Česku od 31.5. 2017. | Foto: pixabay.com

Boj s kouřením měl za tu dobu také spoustu svých hrdinů.

Třeba poslance ODS Borise Šťastného. Ten ve své kariéře proslul prodejem lyží, nápadem na telefonáty Václava Klause do domácností v jedné z kampaní ODS a pak také zarytým bojem proti kouření. Tak dlouho (ve sněmovně byl sedm let) a tak usilovně sliboval úplný zákaz kouření v restauracích, až jej nakonec nikdy ani nepředložil.

Nebo Václava Klause, který zákaz kouření povýšil na boj za základní lidská práva a svobody. A aby dal jasně najevo svůj postoj, zúčastnil se coby prezident v roce 2010 slavnostního otevírání nové továrny tabákového koncernu Philip Morris v Kutné Hoře.

Nebo senátora za ODS a teplického primátora Jaroslava Kuberu, který právě na adresu zákazu kouření pronesl své nejlepší politické vtípky. (Jako třeba: A na vás taky dojde! [...] vrcholem bude zákaz sexu v neděli, protože je jasně prokázané, že v pondělí lidé, kteří užívají sexu v neděli, nepodávají vůbec žádný pracovní výkon – a to je, prosím, úřední den! Jak k tomu přijdou klienti, kteří přijdou na úřad a něco na úřadě chtějí?)

Marek Benda, poslanec za ODS | Foto: Tomáš Adamec

Nebo komunistického poslance Václava Snopka, který loni předložil do sněmovny 80 (!) pozměňovacích návrhů k zákazu kouření, a to jen proto, aby v něm rozmělnil, co mohl. Úspěšně.

Nebo - a toho samozřejmě nesmíme zapomenout - poslance ODS Marka Bendu. Jeho nápadem bývaly nejrůznější kuřárny, budky, nápisy, stavebně oddělené prostory, vyhrazené prostory, kuřácké masky, protikuřácké masky a vůbec další nápady, které vždycky (nejméně posledních 20 let) dokázaly zákaz kouření úplně rozmělnit.

Vždycky - až do loňského podzimu. Tehdy Marek Benda onemocněl na jedné z poslaneckých zahraničních cest, vypadl na pár týdnů ze sněmovny, což stačilo, aby se stalo něco neuvěřitelného - zákaz kouření totiž prošel Poslaneckou sněmovnou. A pak i Senátem. A pak ho podepsal prezident. Padly všechny jistoty pozměňovacích návrhů, zamotaných procedur i tabákové lobby a najednou to bylo tak snadné.

Tak dobrou chuť, pokud právě obědváte.

PS: A užijte si to. Víte jak - sněmovna zasedá co měsíc, Marek Benda v ní bude sedět už pořád a nová nekuřácká pravidla bude jistě časem třeba vylepšit. Tak proč ne třeba zmírněním zákazu kouření?

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme