Snímek Toman spoléhá na skutečnost a zobrazuje mocné, jak podvádějí a kouří

Jiří Macháček jako Zdeněk Toman ve filmu Toman | Zdroj: Total HelpArt

Bohatým a zlým bral – a těm chudým a dobrým taky. Špion Zdeněk Toman si v poválečném Československu nacpal kapsy natolik, že ho historie skoro úplně zamlčela. „Zcela pravdivý“ příběh muže, který není zrovna nejžhavějším kandidátem na divácké sympatie, natočil režisér Ondřej Trojan.

Recenze Československo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dějiny skutečně nešetří postavami politiků, jejichž soukromé ambice schované za kroky ve prospěch země nezvratně vedly k jejímu úpadku. Známe jména těch, kterým bylo dopřáno si moc vychutnávat až do konce života, ale i těch, pro které si ten samý režim přichystal tragický konec.

Zoltán Goldberger alias Zdeněk Toman se z pozadí únorové revoluce roku 1948 i přes svůj nezměrný vklad vytratil. Může za tím stát fakt, že jeho podvod na komunistické straně naštval současníky natolik, že se mu rozhodli odepřít jistě tolik vytoužený zápis do historie. Jelikož ho ale nechali potulovat se volně po světě, nemohl už nikdo zabránit tomu, že někdo jednou shledá jeho minulost zajímavě černobílou natolik, aby ji zachytil.

Cooperův remake filmu Zrodila se hvězda nabízí ryzí hudbu a emoce, příběhem ale nestíhá

Číst článek

Toman (Jiří Macháček) totiž opravdu neoplýval charakterovými rysy, se kterými by se dalo příliš „empatizovat“. Šmelil, kradl a podváděl, kde mohl. K dobru mu lze připsat snad jen to, že zároveň s dobrými lidmi často podrážel i ty špatné. Svým způsobem tak předběhl dobu, kdy se na kolegialitu a profesní jistotu úplně zanevřelo.

Pak je tu ovšem jeho židovský původ, před nímž se neustále snažil utíkat. Pouze díky této upozaděné, ale neméně přítomné součásti jeho motivace zřejmě po válce pomohl přejít přes naše území stovkám tisícům Židů do bezpečí v Palestině. (I když, protože to byl Toman, samozřejmě za úplatu.)

Snímek režiséra Ondřeje Trojana ho zachycuje mezi lety 1945 a 1948, kdy se dočkal současně vrcholu, při němž měl jako šéf zahraniční rozvědky pod palcem v podstatě celou poválečnou československou vládu, i naprostého osobního a kariérního krachu.

Dost dobrý přehled o tom, o jakých lidech životopisné drama vypráví, si jde udělat už ze scén, kde si Pesla Tomanová (Kateřina Winterová) pověsí nad postel portrét Stalina a Toman ji před milováním oznámí, že si udělají malého komunistu.

Toman

životopisné drama
ČR / Slovensko, 2018, 145 min
Režie: Ondřej Trojan
Scénář: ,
Hrají: Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Kristýna Boková, Stanislav Majer, Marek Taclík, Roman Luknár, Lukáš Latinák, Táňa Pauhofová, Lukáš Melník, Jaromír Dulava, Jiří Dvořák, Martin Finger, Aleš Procházka

Hodnocení: 60 %

Ve vedlejších rolích ovšem nechybí ani osobnosti, ke kterým není potřeba přidávat kontext, jako například generální tajemník KSČ Rudolf Slánský (Stanislav Majer), ministr zahraničí Jan Masaryk (Roman Luknár), předseda vlády Klement Gottwald (Aleš Procházka) nebo vedoucí koncentračního tábora v Bodziechově Marian Kargul (Matěj Ruppert).

Zástup historických postav, který dalece překračuje výčet výše, posouvá vyprávění do úrovně dokumentárního dramatu. Což podporuje také skutečnost, že se natočený materiál mísí s dobovými záznamy a na diváka místy vyskakují slovní popisky.

Oddanost informacím před ucelenější dějovou strukturou nicméně dokládá i to, že si tvůrci dali obzvlášť záležet, aby se herci podobali svým předobrazům. Trojanův Toman tak sice prostřednictvím kvalitní filmařiny a hereckých výkonů velmi věrně — a poměrně nadčasově — zachytí dobu, v níž mocní rádi trávili svůj čas podváděním společnosti a kouřením, ale o mnoho víc nenabídne.

Samotný příběh Zdeňka Tomana vydá na silnou zkušenost, přestože tvůrci nevymáčknou maximum z jeho dramatického potenciálu. Obzvlášť citelnou ztrátou Tomana ale je, že nedokáže nabídnout stejně hodnotný filmový zážitek.

Snímek měl v kinech premiéru 4. října.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme