70 let od zrození krále. Elvis Presley přinesl do rádia píseň, jejímž autorem byl černošský hudebník

Před sedmdesáti lety se zrodil král. Tentokrát nemluvíme o žádném monarchovi, ale o králi rock-and-rollu. Za toho bývá označován Elvis Presley. Přesně před sedmdesáti lety už byl sice na světě, bylo mu devatenáct let, ale vůbec poprvé se v rádiu objevila píseň v jeho podání.

Memphis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Píseň That's All Right natočil v roce 1954 Elvis Presley trochu náhodou, když si dělal legraci s dalšími hudebníky při natáčení úplně jiných písní. Už několik dní poté, právě 7. července, poprvé zazněla na rozhlasových vlnách.

Přehrát

00:00 / 00:00

70 let od zrození krále připomíná Jakub Lucký

Samotnou píseň i Elvise Presleyho tehdy ve studiu uvedl ve své show Red Hot & Blue diskžokej Dewey Phillips. Posluchačům se prý píseň líbila natolik, že do studia volali a Phillips ji během dvou hodin nechával hrát opakovaně.

Philips se také tehdy devatenáctiletého Presleyho ptal, na jakou střední školu chodil. Zdánlivě banální otázka ale v období, kdy byly v USA rasově segregované školy, dala posluchačům jasně najevo, že je běloch, a ne černoch.

Otázka barvy pleti přitom v té době hrála i v hudbě roli. A hrála trochu roli i v autorství skladby. Autorem písně That's All Right totiž není Elvis Presley, ale černošský hudebník Arthur Crudup. Autor celé řady dalších rock-and-rollových písní se za That's All Right nikdy nedočkal finanční kompenzace. A to přesto, že se o ni soudil.

Skladeb, které Elvis Presley převzal od černošských hudebníků, je více. Mezi nimi i slavný Hound Dog. Uspěl ale i díky písním, na kterých se sám alespoň částečně podílel, třeba Heartbreak Hotel.

Právě s písněmi Heartbreak Hotel a Hound Dog vystupoval jen necelé dva roky od prvního rozhlasového úspěchu v celostátní americké televizi NBC. Tou dobou už přitom na koncertech fanoušci šíleli.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme