Ceny Thálie získali Bohdalová, Štěpnička a Fialová

V Národním divadle rozdala herecká asociace už poosmnácté Ceny Thálie. Ocenění putují každý rok do rukou umělců a umělkyní za výkony v oblasti činohra, opera, balet, muzikál a opereta. Thálii za celoživotní dílo převzala Jiřina Bohdalová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kout, Jiřina Bohdalová a Jiří Štěpnička na udílení Thálií | Zdroj: ČTK

Za rok 2010 si cenu odnesla například Květa Fialová za roli Maude v inscenaci Harold a Maude ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.

„Maude je pro mě vším a je to takový zázrak, že mi dovolí hrát ve Slováckém divadle. Na tom není nic špatně. Ani molekula,“ řekla Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiřina Bohdalová poděkovala za celoživotní Thálii s varováním, že nekončí

Jiří Štěpnička získal cenu za roli Raymonda v představení Blackbird Národního divadla v Praze. V operetě a muzikálu byli oceněni Dagmar Sobková a Marian Vojtko, v baletu a pantomimě pak Zuzana Pokorná a Richard Kročil. Za celoživotní dílo Věra Ždichyncová.

Za operu převzali Thálii Christina Vasileva a Richard Haan. Podle divadelní kritičky deníku Právo Radmily Hrdinové se takové výsledky podle nominací daly poměrně předpokládat:

„Do jisté míry to naplnilo moje očekávání, ať už je to cena pro pana Jiřího Štěpničku za roli, která je nesmírně obtížná a krásná. Moc mě potěšila cena pro paní Fialovou a pro pana Richarda Haana.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zuzany Filípkové shrnuje jednotlivé ceny i reakce oceněných

Thálii pro umělce do 33 let získal Ladislav Špiner z Východočeského divadla Pardubice. „Je mi třiatřicet, takže jsem to zvládl na poslední chvíli. Konečně máme v Pardubicích cenu, tak jsme rádi a konečně se ví o Pardubicích. Máme plné divadlo, diváci jsou úžasní, takže jim chci poděkovat,“ vyjádřil čerstvý držitel spokojenost.

Thálii za celoživotní mistrovství v oboru činohra si odnesla Jiřina Bohdalová. „V mém hereckém životě je to první Thálie a rovnou za celoživotní dílo. Mám takový dojem, že je i poslední. Protože cena za celoživotní dílo je taková symbolická tečka: tady máš cenu a už dej pokoj. Já vám ale slibuju, že pokoj ještě nedám,“ řekla při převzetí ceny.

Z celkového počtu celkem dvanácti cen si nakonec ocenění odneslo jen jedenáct umělců. Světově uznávaná sopranistka, která zpívala i v newyorské Metropolitní opeře, Naděžda Kniplová Thálii za celoživotní mistrovství v opeře odmítla. Přišlo podle ní příliš pozdě a nyní ho chápe jako milodar.

Zvláštní ocenění Kolegia pak převzal i dirigent Jiří Kout. Letos čtyřiasedmdesátiletý umělec stále spolupracuje se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy.

Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme