Houpání na vlasech předvedou akrobatky na pražském festivalu Cirkopolis

Cirkus přitažený za vlasy dnes nabídne pražský festival Cirkopolis. V Paláci Akropolis budou vzduchem létat dvě finské akrobatky, zavěšené pouze za copy. V Česku se představí úplně poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě finské akrobatky, zavěšené pouze za copy | Foto: Sébastien Armengol

Téma představení Capillotractées je jasné - týká se výhradně vlasů. Je to vizuálně působivá hříčka o tom, jak si lidé na svých vlasech zakládají, říká jedna z akrobatek Elice Abonce Muhonen:

„Svým tématem to není žádný těžký kus. Je to milé a vtipné a je to vlastně o nás všech. Jako bychom jedno krátké cirkusové číslo rozpracovaly do hodinového představení. Prostřednictvím této netradiční akrobatické dovednosti poukazujeme na to, na čem nám všem hodně záleží, což jsou vlasy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Představení, ve kterém dívky visí za vlasy, se odehraje na pražském festivalu Cirkopolis. Více v reportáži Veroniky Štefanové

Druhou finskou akrobatkou je Sanja Kosonen. Společně žijí a tvoří ve Francii, kde studovaly cirkusovou školu. K technice zavěšování za vlasy se ale musely propracovat jako samouci.

„Podařilo se nám najít člověka, který se této technice věnuje už dlouho. Trénink byl náročný a musely jsme být hodně opatrné, protože jsme si nechtěly nijak ublížit nebo poškodit krční páteř. Na začátku jsme vydržely viset jen pár vteřin. Pak jsme čas visu prodlužovaly. Trvalo víc než dva roky, než jsme si na tuto techniku zvykly a dokázaly vytvořit celovečerní představení,“ popisuje Sanja.

Na představení, ve kterém celou dobu dívky visí za vlasy, je důležitá příprava. Ta podle Sanji Kosonen trvá i tři hodiny.

„Před představením se musíme zklidnit a dlouho koncentrovat. K tomu nám pomáhá i speciální metoda česání. Připravit vlasy pro zavěšení je velmi zodpovědná práce. Dlouhé vlasy si vzájemně splétáme do copů, do kterých zamotáváme kovové kruhy. Za ty se pak v představení zavěšujeme. Pokud nejsou vlasy správně učesané, může to hodně bolet,“ vysvětluje.

V rámci festivalu Cirkopolis se akrobatky v Paláci Akropolis za vlasy zavěsí celkem dvakrát. Po druhé už zítra večer.

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme