Za rok 2013 se nebudou udělovat Ceny Alfréda Radoka za inscenační výkon

Nadační fond Cen Alfréda Radoka neudělí ceny za divadelní a dramatickou tvorbu za rok 2013. Kategorie i způsob rozhodování o jejich laureátech se totiž změní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny Alfréda Radoka (logo) | Foto: Ceny Alfréda Radoka

Místopředsedkyně Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka Petra Marková prozradila, že zatím zůstane jen dramatická soutěž.

„Budou Ceny Alfréda Radoka pro vítěze soutěže o původní dramatický text, ale nebudou udělovány ceny za inscenační výkony,“ potvrzuje Marková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Cenách Alfréda Radoka mluvila Eva Rajlichová

„Některá divadla jsou velmi podfinancovaná a přitom dělají kvalitní práci. Aspoň tohle ocenění je mohlo nějak povzbudit,“ myslí si divadelní publicistka Kateřina Rathouská.

O tom, kdo dostane Cenu Alfréda Radoka, rozhodovali čeští divadelní kritici a publicisté v anketě vyhlašované časopisem svět a divadlo. Teď chce nadační fond změnit způsob hlasování.

„Změní se systém a zatím si rok počkáme, než ho vykoumáme. Myslím si, že je to zástupný moment. Je v tom daleko víc ješitnosti, rozhádanosti nebo lemplovství,“ říká režisér a dramatik David Drábek.

Hledání shody se správní radou

Šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král tvrdí, že se nakonec nepovedlo najít shodu se správní radou nadace na tom, jak by měla nová koncepce vypadat:

„My jsme jenom chtěli za časopis, aby správní rada, tedy ti členové, kteří chtějí, aby k nějakým změnám došlo, vtvořila nějakou svoji komplexní představu a tu nám předložila. A my bychom souhlasili, nebo nesouhlasili. Ale k vytvoření něčeho takového nedošlo.“

Předsedkyně správní rady Ingeborg Radok Žádná k tomu dodává:

„Mrzí nás to, nicméně ukázalo se, že diskuse jak ve správní radě o té podobě a případně i o podobě předávání by měla být delší.“

Karel Král nakonec na své místo ve správní radě na začátku týdne rezignoval. Do budoucna ale možnou spolupráci nevylučuje. Časopis vypíše alespoň anketu kritiků stejně jako každý rok.

Nadační fond uděluje prestižní ceny divadelníkům od roku 1995. Letos se ale nejlepší čeští divadelní scénografové a herci budou muset bez bronzových lístků od výtvarníka Richarda Peška obejít.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme