Spielbergův Lincoln vládl nominacím na Oscara, může získat 12 sošek

Nejvíc nominací na Oskara získalo historické drama o zavražděném americkém prezidentovi Lincoln. Dílo režiséra Stevena Spielberga bude mít na konci února šanci získat celkem dvanáct sošek Oscarů, a to včetně té za nejlepší film roku. Další snímek v pořadí Pí a jeho život, který režíroval Ang Lee, dostal celkem 11 nominací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscarové nominace představili herečka Emma Stoneová s moderátorem Sethem MacFarlanem

Oscarové nominace představili herečka Emma Stoneová s moderátorem Sethem MacFarlanem | Zdroj: Reuters

O ocenění za nejlepší film bude s Lincolnem soupeřit dalších osm snímků.

Jsou mezi nimi muzikál Bídníci, drama z Íránu Argo, dobrodružná pohádka Pí a jeho život, western Nespoutaný Django režiséra Quentina Tarantina nebo špionážní thriller o dopadení Usámy bin Ládina Zero Dark Thirty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní nominace na Oscary rozebral Radiožurnál s filmovou kritičkou Irenou Cápovou

Spielbergův Lincoln má nominaci také na nejlepší režii, za hlavní roli v tomto filmu může získat sošku Daniel Day-Lewis, který ztvárnil postavu někdejšího amerického prezidenta, a za vedlejší roli pak Sally Fieldová a Tommy Lee Jones.

Podle filmové kritičky magazínu Forbes Ireny Cápové letošní oscarové nominace jasně ukazují, že se Američané vrací k výpravným dobovým filmům, vycházejícím z amerických dějin.

„Na druhou stranu naopak dali příležitost i poměrně malým filmům klubové produkce, které už nějakou dobu na Oscarech vidět nebyly. To je třeba Michael Haneke a jeho Láska,“ podotkla Cápová.

Na cenu aspiruje i devítiletá herečka

Za překvapení tohoto ročníku označila nominaci pro herečku Quvenzhané Wallisovou za hlavní roli ve filmu Divoká stvoření jižních krajin.

„Této dívence je teprve devět let a proti ní stojí Emanuelle Riva ve filmu Láska, která v den galavečera oslaví 86. narozeniny. Jsou to nejmladší a nejstarší nominované herečky v dějinách Oscarů, což je zajímavý moment,“ vyzdvihla filmová kritička.

Quvenzhané Wallisová s režisérem filmu Beasts of the Southern Wild Benhem Zeiitlinem | Foto: Reuters

Americká filmová akademie letos vyhlásila nominace v nezvyklou denní dobu. V Los Angeles bylo půl šesté ráno.

Jména nominovaných v jednotlivých kategoriích představili herečka Emma Stoneová s moderátorem letošního oscarového ceremoniálu Sethem MacFarlanem.

Samotné Oscary se pak budou rozdělovat v noci z 24. na 25. února.


Vít Pohanka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme