Začíná 18. ročník filmové přehlídky Febiofest

Už poosmnácté začíná filmová přehlídka Febiofest. Do devíti českých měst přiváží sto devadesát filmů z 56 zemí světa. Přehlídku zahájí dnes večer v pražském multikině Cinestar Anděl trojice filmů. Islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson osobně uvede svůj snímek Mama Gogo a převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Febiofestu Fero Fenič | Zdroj: ČTK

„Fridriksson už u nás byl, je tady velmi populární, má tu své fandy. Pro festival je tím nejvhodnějším hostem. Na závěr máme také výjimečného hosta, je to australský režisér působící v Hollywoodu Peter Weir. To je opravdu velká hvězda,“ řekl ředitele Febiofestu Fero Fenič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem Febiofestu Fero Feničem na Rádiu Česko

„K největším raritám bude patřit francouzský film Oliviera Assayase Carlos, o kterém se pěje jen samá chvála. Promítneme ho v pěti a půl hodinové nesestříhané verzi,“ dodal Fenič.

Letos museli organizátoři pracovat s rozpočtem kolem deseti milionů korun, což je téměř o třetinu méně než loni. I přesto budou moci návštěvníci zhlédnout téměř 200 filmů a nebude chybět ani populární hudební festival. Jednu ze sekcí, věnovanou českým filmům, připravil také Národní filmový archiv.

„Oni na to šli velmi správně, respektovali širší spektrum toho, co se na Barrandově během osmdesáti let natáčelo. Jsou tam i velmi staré snímky a také velmi známé. Je tam spektrum jmen od Otakara Vávry až po mladší režiséry,“ řekla programová ředitelka Febiofestu Hana Cielová.

Přijede také celá řada zajímavých hostů. Kromě už zmíněných Fridrikssona a Weira dorazí například německý herec Helmut Berger nebo kameraman Edward Lachman.

„Pro mě je to jeden z nejlepších kameramanů na světě. On na rozdíl od velkých kameramanů, kteří mají často maďarská nebo polská jména a skončili v Hollywoodu, kde dělají jeden film za druhým, nikdy v Hollywoodu neskončil i když k tomu měl možnosti,“ představil Lachmana programový ředitel přehlídky Dušan Uhrík.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme