Dirigent Bělohlávek obdrží čestný doktorát AMU. Dostali ho také Havel a Forman

Šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek dnes obdrží čestný doktorát Akademie múzických umění v Praze. Ocenění uděluje AMU významným osobnostem od roku 1996, poprvé jej získal dramatik a někdejší prezident Václav Havel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Bělohlávek, šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie | Foto: Vojtěch Havlík | Zdroj: Český rozhlas

Ředitel České filharmonie David Mareček chápe čestný doktorát i jako poctu za práci Jiřího Bělohlávka ve filharmonii.

„Je to pro filharmonii velká pocta. Čestný doktorát AMU není udělován příliš často a výčet osobností, které ho zatím dostaly, je impozantní. Počínaje třeba Václavem Havlem, přes Miloše Formana. Z dirigentů, pokud vím, ho dostal jen sir Charles Mackerras. V osobní rovině jsme nesmírně rádi a v té společenské jsme nesmírně hrdí na to, že ho Jiří Bělohlávek dostane,“ řekl Mareček.

Čestný doktorát AMU v minulosti převzali také například režiséři Jan Švankmajer a Otomar Krejča nebo choreograf Jiří Kylián.

Nejznámější český dirigent současnosti na akademické půdě nejenom studoval, ale později i přednášel. Také proto ho děkan pražské Hudební a taneční fakulty AMU Vlastimil Mareš na ocenění navrhl.

„Kdo jiný dnes patří k absolutní špičce světového umění? Skutečně je to ta nejreprezentovanější osobnost, kterou dnes máme. Když se podívám i v praxi na výsledky jeho práce, to znamená na práci jeho studentů, tak mu tato fakulta má za co poděkovat,“ dodal Mareš.

ČRo, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme