Public Enemy: legendy v Praze

Don´t Believe The Hype, Bring the Noise, Fear of a Black Planet nebo He Got Game... skladby, na které se nezapomíná. Pokud vám jejich jména nic neříkají, vězte, že je to jen krátký výčet ze zlatého fondu party amerických rapperů Public Enemy. Pokud ano, nastražte uši. Jedna z nejvlivnějších kapel posledních dvou desetiletí dorazí v neděli 31. října do pražského klubu SaSaZu. Hrát se bude hlavně z desky Fear of a Black Planet. Více vám o vystoupení a vůbec o historii kapely řekne Pavel Cyprich v následujícím příspěvku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Public Enemy | Foto: Press kit

Public Enemy jsou vůbec nejdéle sloužící americkou rapovou partou. Jejich první album vyšlo už v roce 1987 a šmrnc a šťávu mají dodnes. Před třemi lety vydali velmi povedenou desku How You Sell Soul to a Soulless People Who Sold Their Soul? a letos jedou výroční turné k albu Fear of a Black Planet. Proč právě k tomu? Během let bylo označeno za nejvíce přelomovou a nejvlivnější desku hiphopové historie vůbec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Public Enemy: legendy v Praze

Dějiny Public Enemy se přesto začaly psát o léta dřív, kdy Chuck D, Flavor Flav a DJ Terminator X začali dávat dohromady debut Yo! Bum Rush the Show. Ačkoli se desce vydané na labelu Def Jam dostalo velmi pozitivních ohlasů, dodnes patří mezi nejméně prodávaná alba labelu.

Zlom přišel v letech 1988 a 1990, kdy vyšly desky It Takes a Nation of Millions to Hold Us Back a zmíněná Fear of a Black Planet. Druhá deska se stala vyjádřením a symbolem doby první poloviny devadesátých let pro afroamerické obyvatele Spojených států. Z Brooklynu se nesl uvědomělý politický rap, který apeloval na vládnoucí vrstvy a upozorňoval na nerovnou sociální situaci v zemi.

Public Enemy | Foto: Press kit

Právě pro svůj aktivistický nádech je deska označována za tolik důležitou a některé skladby si vysloužily místa v tabulkách nejlepších songů historie.
V duchu kritiky poměrů se drželi Public Enemy i v následujících dekádách a vlastně jedou v podobných stopách i dnes. Ačkoli jejich poslední deska How You Sell Soul to a Soulless People Who Sold Their Souls? už není tak kousavá, pánové stále neztrácí pověstný drive. Zachovali si svoji osobitost, ale nebránili se ani modernějším vlivům.Vůbec je s podivem, jak dvojice Chuck D a Flavor Flav dokáže spolupracovat. Na jedné straně stojí zavalitý řečník s nekončící zásobou slovních obratů a energie, na straně druhé pořvávající neurotický skrček s nástěnnými hodinami na krku. Chemie nesourodé dvojky je ovšem jedinečná a dala vzniknout kapele, která jen tak v zapomnění nepřijde. Zvlášť pokud bude stále tak akční jako doposud.

Ačkoli už jsme Public Enemy viděli v Praze několikrát, každé jejich vystoupení by mělo být malým svátkem všech fandů černé hudby. Tahle kapela totiž – víc než kdokoli z dnešních star, jako je Kanye West, 50 Cent nebo třeba B.o.B., představuje opravdový rap, v tom smyslu, v jakém vznikal.

Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme