Ábíčkovská Encyklopedie komiksu

Vydavatelství XYZ, které se jinak na komiksy nespecializuje, poslalo na předvánoční knižní trh atraktivní titul Encyklopedie komiksu v Československu 1945-1989. Její autoři Josef Ládek a Robert Pavelka se snažili podat přehled o této dosud nepříliš zmapované etapě domácí komiksové tvorby. První díl encyklopedie se soustřeďuje na „obrázkové seriály", které vycházely v časopise ABC.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Encyklopedie komiksu v Československu 1945-1989

Encyklopedie komiksu v Československu 1945-1989 | Foto: Nakladatelství XYZ

V předmluvě k Encyklopedii komiksu v Československu 1945-1989 si autoři vytyčují cíl, kterým není nic menšího než nebát se minulosti a splácet dluhy. Impulzem ke vzniku prvního dílu ze zamýšlené řady encyklopedií byla disertační práce známého znalce oboru Tomáše „Hibi" Matějíčka. Josef Ládek a Robert Pavelka se podle svých slov snaží poopravit jeho tvrzení (a kupodivu poměrně rozšířený názor), že v totalitním Československu prakticky žádné komiksy nevycházely.

Jako doklad opaku si autoři zvolili legendární časopis ABC mladých techniků a přírodovědců, známý jako „ábíčko" nebo „ábécéčko". V něm vycházely takzvané „obrázkové seriály" od samého začátku, tedy už od prvního ročníku 1957. Encyklopedie přináší podrobný přehled ábíčkovských komiksů od starých klasik jako Šestka z Hradební, Foglarovi Kulišáci nebo pozdější pionýrští Strážci přes ojedinělý reklamní počin Spořínek po pamětníky milovanou Vzpouru mozků, Galaxii či bez nadsázky kultovní příběhy ze Žluté planety. Ládek a Pavelka uvádí detailní informace o autorech jednotlivých komiksů, o tom, kdy a jak vycházely, zda byly reprintovány a samozřejmě shrnují dějovou linku a nabízí přetištěné ukázky.

Čemu se naopak snaží důsledně vyhnout, je jakékoli hodnocení dobové poplatnosti. I tento přístup si stanovili už v úvodu k encyklopedii. Někdy je jejich věcnost osvěžující, ale občas je znát, že píší z pozic insiderů a abíčkovským autorům jsou ochotní odpustit téměř cokoli. Také zařazení kompletního reprintu nijak výjimečného komiksu Přerušený souboj o bitvě u Stalingradu je poněkud sporné. Místy rozpačitý dojem posiluje i množství pravopisných chyb, které by odstranila pečlivější redaktorská práce. Jinak ale patří Ládkovi a Pavelkovi respekt za průkopnickou snahu, která z jejich Encyklopedie komiksu dělá knihu atraktivní nejen pro zasvěcené pamětníky.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme