Pevná cena knih ve Francii znevýhodňuje prodejce e-knih

Vydavatelé knih ve Francii se mohou radovat: od nynějška mohou stanovit pro své knihy pevnou cenu. Národní shromáždění schválilo rozšíření Langova zákona i na elektronické knihy - podle Langova zákona nesmí žádný z distributorů prodávat knihy za cenu, která by se lišila o více než pět procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V knihkupectví

V knihkupectví | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Zákon na jednu stranu chrání malé knihkupce, na druhou stranu je pohromou pro distributory elektronických knih, zahrnuje totiž jakékoliv knihy prodávané ve Francii - tedy i ty, jejichž distributor ve Francii nesídlí, například Amazon nebo Apple.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vydavatelé knih ve Francii mohou stanovit pro své knihy pevnou cenu. U telefonu je spoluzakladatel projektu eReading.cz Martin Lipert.

Situace je paradoxní zvláště ve světle dvou informací: Amazon poprvé v historii prodal více elektronických knih než klasických, a v současném žebříčku Top 50 pro nejrozšířenější čtečku Amazon Kindle je pouze pět knih dražších než pět britských liber.

Jednoduchý protekcionismus

Jak Rádiu Česko řekl spoluzakladatel projektu eReading.cz Martin Lipert, ve Francii jde o to, že se spolek nakladatelů snaží chránit svůj byznys: „Svůj byznys v tuto chvilku mají ohrožený, protože jedou ve starých kolejích. Přichází nová forma, které ne úplně tak rozumí, ale hlavně s ní neumí pracovat. Z jejich pohledu je naprosto nejjednodušší, jak se ochránit, tak je zákonem.“

Tvrdí také, že je to jednoduchý protekcionismus a ke zvýšení cen knih určitě nedojde. Podstatný je zákazník a jeho požadavky:

„My v tuto chvilku čelíme internetu a určitě všichni dobře víme, co internet umí. To znamená, že my musíme hledat takový bysnysmodel, který by byli ochotni především akceptovat zákazníci, protože zákazník v dnešní době má pravdu mnohem větší, než měl kdykoliv před tím. Pokud my mu nenabídneme to, co on chce, za takovou cenu, kterou je ochoten akceptovat, tak si to vezme někde jinde.“

E-knihy v Česku na startu

Prodej elektronických knih v České republice je teprve na začátku, a tak počet prodaných titulů je zanedbatelný v poměru s tištěnými.

„Naše politika je taková, že cenu elektronických knih držíme na polovině toho, co tištěný ekvivalent. Vychází to z hodnotového vnímání zákazníků. Zákazník si myslí, že elektronická kniha by měla stát právě polovinu. Ono to vychází z mylné představy, že většina nákladů na knihu tvoří polygrafie, neboli tisk, což není vůbec pravda, ale my se musíme dostat k zákazníkovi tak, aby byl ochoten něco kupovat,“ uzavřel spoluzakladatel projektu eReading.cz Martin Lipert.

Marián Vojtek, Zdeněk Strnad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme