Epopej by v Tokiu mohly vidět až statisíce lidí měsíčně. Japonci přivezou návrh smlouvy

Muchovu Slovanskou epopej čeká pravděpodobně další velké stěhování. V roce 2017 by měla celá vycestovat do Japonska na výstavu do jedné z nejkrásnějších výstavních síní světa, do Národního uměleckého centra v Tokiu. Kurátoři této galerie budou o podmínkách zápůjčky v nejbližších dnech jednat v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek

Světově významná instituce projevila zájem o dvacítku pláten už několikrát. Vystavit by je chtěla v roce 2017. Zástupci tokijské galerie s sebou do Prahy přivezou návrh smlouvy, která prý obsahuje skutečně velkorysé podmínky.

„V podstatě slibují zaplatit veškeré náklady, které s věcí souvisí, a dát k dispozici galerii, přičemž čísla, která uvádějí ohledně její návštěvnosti, jsou prostě monumentální. Nesrovnatelná s čísly, ve kterých žijeme v Praze,“ přibližuje pražský radní pro kulturu Václav Novotný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Michaela Vetešková zjišťovala, co nabízejí Japonci za zápůjčku Slovanské epopeje

Japonci počítají s tím, že by Epopej viděly statisíce návštěvníků měsíčně. V Praze přitom průměrně dobrou výstavu navštíví za měsíc dvacet až padesát tisíc lidí.

„Máme samozřejmě v Praze čísla statisícová, ale to je jaksi celoroční návštěvnost těch nejatraktivnějších objektů,“ připouští Novotný.

Národní umělecké centrum je navíc napojené na celoplošnou televizní stanici a slibuje opravdu masivní kampaň na propagaci České republiky a jejího hlavního města.

„Japonští turisté patří k těm nejvíce bonitním. Máme trošku hendikep, že neexistuje přímá linka z Japonska do Prahy, a tedy Japonci přijíždějící do Evropy přilétají někam jinam a Prahu mají jako takový mezicíl. Tak že by se pro ně Česká republika a Praha mohla zatraktivnit a že by se to mělo zmaterializovat vyšší návštěvností japonských turistů, vyššími tržbami,“ dodává radní.

Jestli se obě strany na podmínkách dohodnou, což může trvat i měsíce, Praha by chtěla spolu s výstavou uspořádat v Tokiu i koncerty Symfonického orchestru FOK.

V Japonsku by mělo být Muchovo dílo vystaveno tři měsíce. Kam se pak vrátí, to zatím nikdo neví. V současné době je dvacítka pláten ve Veletržním paláci a podle Novotného se pracuje na prodloužení nájemní smlouvy s Národní galerií tak, aby tam Epopej mohla zůstat až do konce roku 2016.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme