Národní galerie slaví 216. výročí, své sbírky otevře veřejnosti zdarma

Národní galerie v Praze si připomíná 216 let od svého založení. Při této příležitosti si mohou o víkendu návštěvníci prohlédnout téměř všechny expozice zdarma. Připraveny jsou i výtvarné dílny nebo komentované prohlídky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v galerii

v galerii | Foto: Jan Rosenauer

„Návštěvníkům bych doporučil Veletržní palác, který má největší výstavní plochu a prezentuje největší část sbírek moderního a současného umění. Lákadlem může být zvláště francouzská sbírka, ve které jsou vidět vzácné obrazy impresionistů Clauda Moneta, sochy Augusta Rodina, pěkná kolekce Pabla Picassa nebo obrazy Paula Gogina,“ doporučuje kurátor pro vzdělávání Oldřich Bystřický.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl kurátor pro vzdělávání Národní galerie Oldřich Bystřický

„Za návštěvu určitě stojí i Schwarzenberský palác na Hradčanech, kde je expozice barokního umění v Čechách. Návštěvníci mimo jiné navštíví také klášter svatého Jiří s expozicí umění 19. století, jehož dny se chýlí ke konci, neboť na konci února bude uzavřen a sbírky budou nějakou dobu v depozitářích. O zajímavém období českého kubismu se lze dozvědět a prohlédnout si obrazy, sochy a design v domě U Černé Matky Boží v Celetné ulici,“ radí kurátor.

Volný vstup neplatí pouze v klášteře svaté Anežky České na Starém Městě, kde je zpřístupněna stálá expozice středověkého umění a v neděli od 15.30 hodin probíhá i komentovaná prohlídka o gotických reliéfech. Tady je i výstava svatá Anežka Česká, princezna a řeholnice, kam volný vstup neplatí.

Washingtonská Národní galerie je přístupná zdarma, česká pouze tento víkend

Číst článek

Galerie vlastní 360 000 předmětů

„5. února 1796 skupinka vlastenecky zaměřených šlechticů a měšťanů, kteří se rozhodli, že chtějí v duchu doby pozvednout upadlý vkus domácí veřejnosti, založili Společnost vlasteneckých přátel umění. Z nákupů na aukcích a vlastních sbírek šlechticů postupně vznikala kolekce hlavně starého umění,“ popisuje začátky galerie kurátor pro vzdělávání Oldřich Bystřický.

Další významnou institucí, která rozšířila sbírky Národní galerie, byla Moderní galerie Království českého, kterou v roce 1902 založil František Josef I. Ta měla za úkol soustřeďovat sbírky 20. století. Obě instituce se za první republiky spojily, zákonem došlo ke sloučení až v roce 1949.

Národní Galerie Veletržní palác v Praze | Foto: Khalil Baalbaki

Národní galerie má nyní sedm objektů – historické paláce na Hradčanech a Starém Městě, Veletržní palác v Holešovicích, ale také zámky ve Žďáru a Fryštáku.

Galerie má ve svých sbírkách asi 360 000 sbírkových předmětů, vystavena je však jen malá část z nich. Sbírky jsou rozděleny podle jednotlivých období, od středověku a románského umění až do současnosti. Je tady i expozice mimoevropského a orientálního umění.

Pavla Dluhoschová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme