Po stamilionové revitalizaci by mohly na Štvanici přibýt dvě lávky, v plánu je i velký sál

Praha vyhlásila výsledky architektonické soutěže na budoucí podobu ostrova Štvanice. První místo odborná porota neudělila, druhé získalo studio Radka a Lady Kolaříkových. Autoři chtějí především zachovat atmosféru Štvanice jako zeleného parku uprostřed metropole. O přesné podobě návrhu i možnostech jeho realizace ještě musí rozhodnout vedení města. Obnova Štvanice by Prahu mohla přijít na stamiliony a práce by měly trvat až 5 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrov Štvanice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Dlouho zanedbávaný ostrov Štvanice čeká na revitalizaci už řadu let. Praha vyhlásila architektonickou soutěž už před časem, vítěze dokonce znala už v květnu. Kvůli peripetiím kolem tendru ale Praha vyhlásila vítěze a zveřejnila návrh, jak by se mohl ostrov v příštích několika letech proměnit, až teď.

„Tady máme několik scénářů, takže jsme zvažovali umístění, případně i stavby mimořádného kulturního významu. Musíme si klást otázku, jaká bude budoucnost té části ostrova, která dneska slouží 1. tenisovému klubu. Jsou tam také nějaké objekty, u nichž nejsou dneska nájemci známi. Všechno tohle bude mít vliv na precizaci toho scénáře. Nicméně základní idea je, že by Štvanice měla mít charakter městského parku nebo zahrady," říká jeden z autorů vítězného návrhu Radek Kolařík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, jak by mohl po revitalizaci vypadat pražský ostrov Štvanice, se zajímala Evelyna Kulíšková

Architekti v několika variantách budoucnosti ostrova počítají třeba s lávkou z Rohanského ostrova, podchodem pod Mánesovým mostem, demolicemi a parkovými úpravami. Další varianty řeší možnost zachování tenisového klubu nebo výstavbu na místě bývalého zimního stadionu. Vzniknout by mohla i druhá přístupová lávka z Bubenského nábřeží.

Jak zmínil Kolařík, architekti pracují i s možností stavby velkého sálu s 2000 místy. To připomíná starší myšlenku, že by na ostrově vznikla koncertní síň. O konečné podobě i samotné realizaci návrhu ale bude podle primátora Tomáše Hudečka z TOP 09 rozhodovat vedení hlavního města.

„Rada hlavního města Prahy ostatně jako zastupitelstvo v rámci schvalování rozpočtu je orgánem, který má zákonnou povinnost o tomto rozhodnout. Práce na revitalizaci ostrova Štvanice budou na základě rozpočtového opatření, které schválí Zastupitelstvo hlavního města Prahy a Rada hlavního města Prahy. V tuto chvíli ale není rozhodnuto o žádných dalších pracích."

Podle předsedkyně výběrové komise Aleksandry Udženije z ODS je v současné době v rozpočtu hlavního města připraveno asi 10 až 15 milionů korun na projektovou dokumentaci.

Ostrov Štvanice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Na projektovou dokumentaci by mělo být vyčleněno 35 milionů korun. V tuto chvíli už částka mezi 10 a 15 miliony v rozpočtu je. To znamená, že by to mělo být dofinancováno tak, jak bude projektová práce probíhat. Věřte tomu, že takto rozsáhlý projekt bude určitě v realizaci trvat minimálně 5 let," řekla.

Podobně dobu oprav odhadují i propočty vítězných architektů Radka a Lady Kolaříkových, realizace jedné z variant by například zabrala asi 46 měsíců a stála by kolem 400 milionů korun.

Architektonická soutěž byla dvoukolová. V prvním kole porota vybrala z 80 soutěžících osm nejlepších návrhů. Všechny projekty chce Praha vystavit v Kafkově domě na Náměstí Franze Kafky. K vidění budou od 10. prosince do 31. ledna.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme