Syrové orgie Hermanna Nitsche v galerii Litera

Po jedenácti letech se vrací světoznámý rakouský umělec Hermann Nitsch, do pražské galerie Litera. Čtrnáct abstraktních a pro Nitsche naprosto typických "krvavých" obrazů, vytvořených v letošním roce, bylo přivezeno z jeho ateliéru v Prinzendorfu. V komorním prostoru se tak vyjímají monochromní malby, jimž dominuje obraz s ukřižovaným potřísněným rouchem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díla Hermanna Nitsche v galerii Litera

Díla Hermanna Nitsche v galerii Litera | Foto: Press kit

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELOU POZVÁNKU!

Přehrát

00:00 / 00:00

Syrové orgie Hermanna Nitsche v galerii Litera

Hermann Nitsch, muž, který v šedesátých letech spoluzakládal vídeňský akcionalismus ve svém díle dlouhodobě zúročuje zkušenosti s klasickou malbou, divadelní scénografií i hudební kompozicí. Vedle svých inscenovaných obrazů, hodných jungiánské psychoanalýzy, je jeho nejznámějším počinem koncept tzv. Divadla orgií a mystérií. Jde vlastně o koncept vizuálně působivých rituálů, které lze dodnes zažít doslova na vlastní kůži v umělcově dolnorakouském zámku.

V rámci těchto akcí se mj. přikládají zvířecí orgány na nahé tělo figuranta, jemuž do úst stéká pramen zvířecí krve. Tuto hromadnou hostinu, jakousi symbolickou "poslední večeři" doprovází i kuchání útrob zvířete, ale také společné procesí v krajině. Jak trefně poznamenává výtvarná kritička Eva del Risco Koupová: "Tvorba Hermana Nitsche není pouhou exhibicionistickou řezničinou, ale odehrává se v rovině syrové a živočišné spirituality".

Hermann Nitsch na fotografiích Jaroslava Brabce | Foto: Press kit

Dlužno dodat, že v galerii Litera je do 27. ledna 2010 vedle Nitschových obrazů stěnách nainstalováno čtyřiačtyřicet černobílých fotografií filmaře Jaroslava Brabce: takřka všechny fotky vznikly v květnu loňského roku při návštěvě Nitsche v Prinzendorfu. Fotografie citlivě a nenuceně doplňují brutální obrazy, s nimiž si vzájemně nepřekážejí ani nekonkurují. Naopak: přibližují a představují samotného Nitsche, který se tak stává vlastně jediným a společným jmenovatelem celé výstavy, jíž byste si v žádném případě neměli nechat ujít.

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme