Začíná výstava věnovaná nástupu Lucemburků na český trůn

Královský sňatek - velká výstava věnovaná nástupu Lucemburků na český trůn začíná právě dnes v domě U kamenného zvonu v Praze. K vidění bude řada cenných exponátů například vzácný relikviář svatého Blažeje, který se v Česku představí vůbec poprvé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OK Z příprav výstavy Královský sňatek; Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský 1310; v Domě u Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze

OK Z příprav výstavy Královský sňatek; Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský 1310; v Domě u Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze | Foto: Adriana Krobová

Královským párem se před sedmi sty lety stali Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský, v Českém království se tím ujala moci dynastie Lucemburků.

Potomci Elišky a Jana se stali nejen českými panovníky, ale také usedli na trůn Říše římské. Včetně Čechy asi nejoblíbenějšího, Karla IV. Podle kurátorky Kláry Benešovské se autoři výstavy snažili představit prostředí, do kterého mladý král Jan Lucemburský přišel:

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucemburkové.mp3

„Protože ten je takovým exponátem, který úplně převrátil pohled na období umění na pražském královském dvoře kolem roku 1300. On byl původně datován do mnohem mladší doby, ale ukazuje se, že to je skutečně svědek toho, jakou úroveň mělo umění ještě na dvoře Václava II., Václava III. a za jeho pokračovatelů."

Svatba Elišky a Jana se historicky odehrála 1. září 1310 ve Špýru, ke korunovaci došlo v únoru roku 1311. Svatební koruna z královského pokladu, která se stala i emblémem celé výstavy snad mohla patřit právě Elišce.

„Koruna je považována za svatební ženskou korunu, jsou na ni orlice, které drží v zobáku prsteny. My ji známe jen z pozdějších maleb a popisů. Poklad ze Slezské Středy byl jen malou částí z královského pokladu,“ říká Benešovská.

Poklad byl nalezen koncem 80. let na území Polska, při přestavbě židovské čtvrti. Jde o část přemyslovského pokladu zastaveného snad Karlem IV.

Výstavu provázejí zvýšená bezpečnostní opatření. Podle Miroslava Koláčka z Galerie hlavního města Prahy bude limitován i počet návštěvníků:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Rajlichové o výstavě Královský sňatek

„Je to z důvodu kapacity tohoto domu, protože přístup a prostup domem je díky výstavě komplikovaný z důvodu jak bezpečnostního, tak aby se udržovalo klima, které je nutné pro vzácné exponáty. Proto je tady časový zámek, aby tady v určitou hodinu byl pouze omezený počet návštěvníků.“

Eva Rajlichová, Lenka Rafaelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme