Čínští lékaři úspěšně oddělili siamská dvojčata
Unikátní operaci provedli lékaři ze Šanghaje. Teprve čtyřměsíční dívky k sobě byly srostlé v oblasti hrudníku a břišní dutiny. Náročné oddělení prováděly čtyři týmy specialistů celých šest hodin.
Operace se povedla a obě děti mají šanci na plnohodnotný život. Lékaři oddělili srdeční vak obou dívek, rozdělili i jejich játra a nakonec museli vytvarovat hrudní kosti, a to z destiček vyrobených ze slitiny titanu.
Dívky jsou umístěné na jednotce intenzívní péče, jsou připojené na dýchacích přístrojích a lékaři je takto chtějí nechat ještě dalších několik týdnů, možná až dva měsíce, tedy do doby, kdy jim bude půl roku.
Holčičky, které se jmenují An An a Sin Sin, tak vůbec poprvé spaly odděleně ve svých postýlkách, jsou ale stále v těsné blízkosti, protože jde pro jejich organismy o něco absolutně nového.
Zákroku předcházela důkladná a pečlivá příprava. Důležitá byla i hmotnost kojenců, čekalo se, až budou vážit deset kilogramů. Šéf šanghajské kliniky pak v této souvislosti prohlásil, že obě holčičky mají velkou výhodu v tom, že mají oddělený trávicí systém a jejich srdce fungují nezávisle.
I přesto je každý podobný zákrok velice riskantní. Statistika od roku 1952, kdy se vůbec poprvé, konkrétně ve Spojených státech podařilo siamská dvojčata úspěšně oddělit, mluví jasně.
Jedna siamská dvojčata připadají na každých asi 50 tisíc porodů, jen malá část se však rodí živá. Polovina z živě narozených párů pak umírá záhy po porodu.
Případ dvou čínských děvčátek ze Šanghaje měl naštěstí jiný konec. Mimochodem jména operovaných dívek, An An a Sin Sin v čínštině znamenají 'spokojený' nebo 'uvolněný' a rodiče a určitě i mnozí další nyní doufají, že přesně takový bude i jejich život.