Hubnutí může znečišťovat krev

Lékaři i vědecké studie nás přesvědčují, že pro své zdraví nemůžeme udělat nic lepšího než shodit přebytečné kilogramy. Na obzoru se ale objevil malý mráček v podobě přetrvávajících škodlivin z životního prostředí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dieta

Dieta | Foto: Fotobanka stock.xchng

Perzistující organické sloučeniny (persistant organic pollutants, POPs) jsou chemicky stabilní látky umělého původu, které mohou v životním prostředí a potravním řetězci setrvávat po velmi dlouho dobu. Patří k nim například DDT, dioxiny a polychlorované bifenyly. Asi každý z nás si na některé z těchto látek „pochutnal“ v mléčných výrobcích, rybách nebo v mase. Výskyt těchto látek někteří odborníci dávají do souvislosti s chronickými onemocněními a nárůstem počtu případů diabetu, rakoviny a demence.

Jihokorejští vědci teď odhalili další potenciální problém, který se týká zejména obézních lidí. Perzistující organické sloučeniny se hromadí v tukové tkáni, kde zřejmě člověku nijak neškodí. Co se však stane, pokud se obézní člověk odhodlá k dietě a zvýšenému pohybu? Tuková tkáň se začne spalovat a perzistující organické látky, které člověk střádal třeba celá desetiletí, se uvolňují do krve. Vědci dlouhodobě sledovali koncentraci perzistujících organických látek v plazmě víc než 1000 lidí ve věku nad 40 let. Nejvyšší koncentraci našli u lidí, kteří během jedné dekády ztratili na váze více než 10 kg. Naopak nejnižší hladina byla u lidí, kteří oněch 10 kg nabrali. Jak vysoká by musela být koncentrace POPs v krvi k tomu, aby se projevily nějaké škodlivé účinky, zatím nikdo neví.

Zdroj: International Journal of Obesity

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme